8
12
2015

wordpress de kalıcı bağlantılarını örneğin aşağıdaki gibi yapalım.

/%postname%

Wordpress Kalıcı Bağlantılar Çözümü

Normalde public_html klasörünüze veya wordpress sitenizin olduğu klasöre .htaccess adında veya isminde bir dosya oluşacaktır. Bu dosyanın içerisende aşağıdaki kodlar yer almaktadır.

# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>

# END WordPress

Eğer .htaccess dosyası olduğu halde sitenizde örneğin http://www.siteadi.com/hakkimizda giriş yaptığın halde 404 hatası ile karşılaşıyorsanız bunun sebebi sunucunuzdaki mod_rewrite uzantısının apache2 ‘de açık olmadığı belirlenmektedir. Eğer sunucunuz ile görüşüp bu mod_rewrite kaynaklandığını söylediğiniz halde açık olğunu temin ediyorsa size sizde onlara tekrar kapatıp apache yeniden başlatığ daha sonra mod_rewrite dosyasını yeniden aktif etmesini söyleyebilirsiniz.

Wordpress Kalıcı Bağlantılar Çözümü

Ama genelde bu sorun mod_rewrite dosyanın apache de kapalı olduğu için bu hatayı almanız yüzde %99 dur.

Hadi açık ama halen bu hatayı aldığını var sayıyorum bu sefer de sunucunuzun virtual host dosyasındaki

AllowOverride All

yazılmış yani belirlenmesi gerekmektedir.

mod_rewrite özelliğin açılması için sunucunuza ssh den bağlanarak aşağıdaki kodu uygulamanız ve apache yi yeniden başlatmanız yeterlidir.

sudo a2enmod rewrite
sudo service apache2 restart

Yine söylemek istiyorum eğer wordpress klasörnüzde .htaccess dosyası oluşmadıysa yukarıda bahsettiğim yine .htaccess dosyanın içeriği aynısı olması gerekmektedir.

Varsayılanda hata almazsınız ama diğer secenekleri istediğmiz de bu mod_rewrite hatası almamıza neden olan uygulaması böyledir. Eğer mod_rewrite özelliği sunucuzda yapılandırılmamızda hata almanız yüksektir.

Bu Sayfa İçin Etiketler ?

Bir Yorum YazınXHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>