/
/
Windows 10 İle Sanal Ram Oluşturarak Ramı Yükseltmek

Ben başlıkta belirttiğim gibi windows 10 dedim ama windows xp den sonra cıkan tüm platformlarda sanal ram oluşturarak ramı yükseltebilirsiniz. Genelde bu işelem ramınız az ise ve ram yetersiz geliyorsa devreye sanal ram ile adlandırdığımız bu yöntem imdadımıza yetişiyor.

Çalışma mantığı harddiskin bir bölümünü ram olarak kullanmasıdır.

Benim bilgisayarımda 8 Gb ram var ama bana yetersiz geliyor. Çünkü Vmware ve adobe programlarını kullanıyorum. Ben 8GB’lık ramımda uygulamalar çalıştırdım ve hesapladığımda toplam 13 GB ‘lık bir ram kapasitem oldu ve kullandım aştım. Adobe Photoshop’da bir hata ile karşılaştım hata da diyorki “DIMM ulaşılamıyor” ben onaylayarak yinede adobe photoshop sürümü kullanmaya devam ettim. DIMM sorunu oluşması ram olmamasıyla tanımaması, yetersiz kalması ile ilgiliydi. Eğer sanal ram oluşturmamış olsaydım 7 GB üstünde birde adobe photoshop açmış olaydım Bilgisarım yani ekranım donmuş ve hiçbirşey yapamayacak kilitlenecektim. Ama sanal ram oluşturarak 13 gb kadar ram kullandım. Daha fazlada kullanabilirdim ama daha fazla uğraşmadım ben bunu sadece deneme amaclı aştım gercekten işliyormu diye ve gerçekten işe yarıyor.

Sizlerde sanal ram oluşturarak hardiskinizin ram görevini yerine getirebilirsiniz.

Neyse fazla uzatmadan nasıl sanal ram oluşturacağımıza geçelim.

Önçelikle Bilgisayar‘ıma sağ tıklayıp Özellikler‘e tıklıyoruz.

46

Daha sonra sol tarafta bulunan menüde Gelişmiş Sistem Ayarlar‘ına tıklıyoruz.

47

Üst menüde Gelişmişe tıklıyoruz ve Performans altında yanında bulunan Ayarlar‘a tıklıyoruz.

Daha sonra tekrardan Gelişmişten Değiştir… tıklıyoruz.

Ve Sanal Bellek açılıyor ve üstte bulunan kutucuğa tıkladıktan sonra değiştirilebilir olduktan sonra ortada beyaz kutucuğunda bulunan hardisklerin hepsini veya hangi hardiskte programlarınız bulunuyorsa olan hardiskteki Sistem Yönetimli Boyut tıklıyoruz ve hardisk üzerindeyken Ayarla basıyoruz.

Ayarlarınızı yaptıktan sonra tamam deyip ve Uygula deyip çıkış yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

48

Ve aşağıdaki resimde bulunan Görev Yöneticisi resmindeki Performan penceresi altında bulunan Tamamlanan yazı altındaki istedikleri ram harcadıkca buradan takip edebilirsiniz.

49

Bu arada gerçek olan ramımızı kullanmayacağı anlamınada gelmez ama gerçek ramınız ile Tamamlanan altındaki istatikleri karşılaştırsanız durumu arz etmiş oluruz.

Bu Sayfa İçin Etiketler ?

Bu Yazı Hakkında Görüşlerinizi Yazabilirsiniz.