/
/
Windows 10 ile Dosya Ve Klasörleri Listeleme Programsız

Başlıkta belirttiğimiz gibi Windows 10 dedik ama bu işlemler windows 7 ye kadar dayalıdır. Biraz sonra anlatacağımız işlemler için hiç bir ek program kurmanıza gerek yoktur. Bu konuyu açıp açmamakta kararsız kaldık ama açalım dedik çünkü bilgi paylaştıkça büyür.

Bu işlemleri yaparken aranızda linux kullananlar olabilir bu yüzden sizlerde bu komutları tanıyabilirsiniz ama windows ile karıştırmamanızı istiyicem.

Bu işlemleri sadece üç adımda anlatmaya çalışcam ve kısa kesmeye çalışcam idare edin.

1. Adım Tüm Dosya Ve Klasörleri Listeleme

Listeleme işlemini yaptıktan sonra not defterini inçeleyiniz.

Bir not defteri açın ve aşağıdakileri içerisine kopyalayın uzantısını txt değilde bat yapın ismini siz belirleyin artık hazır şimdi bu bat uzantılı dosyayı disk içerisinden bir yere kopyalayıın ve kopyaladığınız klasör içerisindeki listelemeye başlaması için çalıştırın ortalama belli bir saniye yada zaman sonra içerisinde bir txt uzantılı not defteri belirecektir.

dir /s >> list.txt

2. Adım Tüm Dosya Ve Klasörleri Listeleme Ama Komut Farklı Aynı İşlem

Yapmanız gereken işlemler 1. adımdaki ile aynı değişen bir şey yok. Tek fark komut farkıdır.

Not: Not defteri içerisinde fazladan bir kaç bilgiler içeriyor.

tree /A /F > tree.txt

3. Adım Tüm Dosya Ve Klasörleri Listeleme Ama Belirli Uzantıları Listelemek

Başlıkta belirtiğimiz gibi bu adım biraz farklı diğer 2 adım ise bütün var olan dosya ve klasörleri listeliyordu ama bu adımda sadece belirlediğimiz uzantıları listeliyor.

Bu işlemde yapmamız gereken sadece komuta bir uzantı belirlemek ve bu uzantı yı diğerlerinde yaptığımız gibi çalıştırmak.

1. Örnek

dir *.txt /s /b > filelist.txt

2. Örnek

dir *.rar /s /b > filelist.txt

Son olarak uyarı çapında bilgi vermek istiyoruz. bat uzantısını çalıştırdığınızda artık ne ismi verdiyseniz sorun yok ama bu bat olan dosyanın yanında txt belirlediğiniz isimli bir dosya oluşacaktır bu dosyanın içinde oluşturulan listeleri görebilirsiniz.

Son..

Bu Sayfa İçin Etiketler ?

Bu Yazı Hakkında Görüşlerinizi Yazabilirsiniz.