/
/
Windows 10 Fotoğraf Görüntüleyicisi Eskisini Kullanma

Windows 10 geçiş yaptıktan sonra malesef windows 10 fotoğraf görüntüleyicisi örneğin bir klasör içerisinde 10 tane resim var sayarsak ve biz bunu birincisinden fotoğraf görüntüleyicisiyle bakmaya başlarsak fotoğraf görüntüleyicisi 3 den 6 ya zıplıyor ne hikmetse aynı problemi başka bilgisayardada test ettiğimde aynı problemi yaşadım. Bende eski windows 7 deki gibi fotoğraf görüntüleyicisine baş vurdum. Sizlerde fotoğraflarınıza bakarken böyle birşey ile karşılaşırsanız malesef eski windows fotoğraf görüntüleyicisine baş vurmak yada ekstra 3.cü parti programlar kullanmak zorunda kalıcaksınız. Her neyse benim derdim burada ister sorun olsun ister sorun olmasın ben eski windows fotoğraf görüntüleyicisine nasıl dönülür onu anlatıcam.

Önçelikle bu işlemi regedit ile yapıcaz ama tek tek uğraşmıcazda bir reg uzantılı dosyayı çalıştırmak ve bazı resim uzantıları eski windows fotoğraf görüntüleyicisini aktif etmiş olucaz. Önçelikle vereceğim dosyayı not defteri ile acarsanız bazı uzantıları iptal ettim ve gerekli uzantıları çalışır hale getirdim isterseniz ben bu içeriği size gösterirken sizde indimiş olduğunuz dosyayı not defteri veya benzer ile acarak inçeleyebilir değişiklikler yapabilirsiniz.

Yukarıdaki resmi inçeledikten sonra gelin birde bu işlem nerede gerçekleşecek bunu öğrenelim üsteki resimde görüldüğü gibi en üste bulunan turuncu renkli yolda bu işlemler gerçekleşecek. Peki regedit dediğin şeye nerden ulaşılacak derseniz Windows + R yaparak regedit yazmanız yeterli yada windows 10 da başlat çubuğunun yanındaki arama yerini acarak regedit yazmanız yeterli.

Şimdi regedit ulaşabildiğimizi ve açtığımızı var sayarak üste Dosya menüsünün altında Bilgisayar yazıyor yada daha önçe girdiyseniz en son bıraktığınız yolun adresi yazar. Biz buraya aşağıdaki adresi Bilgisayar ismini yada yolu komple silerek aşağıdakini bahsettiğim yola kopyalayarak yapıştırın.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows Photo Viewer\Capabilities\FileAssociations

İşte burada tif ve tiff ile başlayan iki adet windows 10 tarafından oluşturulmuş dosya göreceksiniz. Aşağıda vereceğim dosyayı indirdiyseniz veya indirecekseniz reg uzantılı dosyayı çalıştırdığınız da bu regedit bölümde eklemeler olucak. İsteseniz birde orjinal halinde bir görüntü verelim.

Evet yukarıdaki resime baktığımızda hiç bir değişiklik yapmamış olarak görünmektedir. Ve birde regedit yani reg uzantılı dosyayı çalıştırdığımızda ne veya neler oluyor onu görelim.

Yukarıda gördüğümüz gibi reg uzantılı dosyamızı çalıştırdığımızda yukarıdaki gibi bir durumlar karşı karşıya kalıyoruz. Ama işimiz daha bitmedi örneğin windows 10 da png uzantılı yada jpg uzantılı resimleri çalıştıdığımızda hiç bir değişiklik olmamış olabilir yada bir sefere mahsus pençere açılır burdan seçerek devam edebilirsiniz. Aslında son bir adımıdaha gerçekleştirmek doğru olucaktır. Ayrıca bu adımda eski haline getirdiğinizde windows 10 nun kendi fotoğraf görüntüleyicisiyle kullanmaya devam edebilirsiniz eğer eski haline dönmezse bu seferde regedit deki uzantıları silmeniz tif ve tiff olan hariçinde yeterlidir.

Şimdi ise son adımda windows 10 nun tüm ayarlarını açın ve Uygulamalar gelin daha sonra sol menüden Varsayılan uygulamar var buna tıkladığınz da sağda Fotoğraf Görüntüleyicisini görçeksiniz buradan eski fotğraf görüntüleyicisini seçtiğiniz andan itibaren işlemleriniz gerçekleşecektir. Hemen bir örnekle aşağıda görüntüleyelim.

Hemen aşğıdaki bağlantıdan konu ile ilgili dosyayı indirebilirsiniz.

[Yükleme bulunamadı.]

Bu Sayfa İçin Etiketler ?

Bu Yazı Hakkında Görüşlerinizi Yazabilirsiniz.