Windows 10 da CMD İle Gelen Giden İpleri İzleme

Linux kullanırken netstat komutunu çok kullanıyorduk ve sonradan öğrendik ki windows 10 da ise netstat komutunu kullanabiliyor olduğunu öğrendik. Biraz testler sonucunda bir kaç bilgi de vermek isteriz bu konuda mesela windows 10 da başlangıçta çalışan programları durdurup windows’unuzu yeniden başlattığında gelen giden iplerin olmadığını gördük peki bize bu ne kazandırıyor şöyle düşünün eğer bilgisayarınızda bir içerden dışarıya yada dışardan içeriye bağlantı veren bir vürüs bilgisayarınızda var ise bu istekler netstat komutunda ortaya çıkacağı anlamına geliyor hatta ağ dan gelen istek yani bağlantı var ise yine aynı şekilde isteklerin ortaya cıktığını farkettik.

Bu konu bir çok istatistik için kullanılabilir yanlız belirtmekte fayda var aşağıdaki komutlar sadece bilgisayarınıza gelen ve giden ipleri sıralar örneğin eğer web browser de bir siteye girdiğinizde terminalde web site adresi yazmaz onun yerine ipleri sıralar.

Aşağıdaki örneklere bakalım mesela cmd açtığınızda netstat komutunu yazdığınızda örneğin dışarıya giden ve gelen iplerin listelendiğini görebilirsiniz.

netstat

Peki bu komutun hemen hemen tüm bağlantıları vermez aşağıdaki komutu yazdığınızda ise tüm istekleri sıralayacaktır.

netstat -a

Birde şöyle bir ekleme yapalım aşağıdaki komutun sonunda 5 sayısını görmektesiniz bu işlem ise 5 saniyede bir tekrar ekrana yazdır anlamına gelmektedir.

netstat -a 5

Siz bu komutu nasıl ortaya koydunuz diyebilirsiniz hemen aşağıdaki kodu terminale yazdığınızda karşınıza bazı öneri olarak kullanılabilen komutların bilgisini verecektir.

netstat --help

İp adreslerin kime ait olduğu sayfasına giderek de sayfamızda bulunan linke tıklayarak ip adreslerin kime ait olduğunun bilgisini alabilirsiniz. Sayfamıza gitmek için tıkla.

Hoşça kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir