7
06
2018

Bir önçeki vsftpd raspberry pi ile ilgili kurulumu ve anlatımımı anlatmıştım sanırım bazı sıkıntılar oluştu örneğin bir tanesi ftp den yada filezilla dan bağlanıp yine örneğin bin dosya sildiğimizde bazı klasörler takılıp problem yaratıyordu yani silinmiyordu silmek için ise ssh den bağlanıp el ile silmek çözüm gerektiriyordu neyseki bu yazımızda bütün problemler giderildi. Bu sayfada detaylı anlatımı gerçekleştirmicem bir önçeki bağlantıyı verip yani yazı linkini verip orayı okuyup sadece yapmanız gerekenleri buradan devam etmelisiniz.

Hadi başlıyalım önçelikle vsftpd olması gerekenler sadece aşağıdaki paylaştığım kodlar gibi olması gerekiyor. Kodları paylaştıktan sonra ise bazı konulara değincem yani demek istediğim okumaya devam edin.

Vsftpd conf dosyanın sadece aşağıdaki gibi olmalı ne az ne cok ama bir cok bilginiz var ise ozaman kodlarda istediğiniz gibi değişiklik yapabilirsiniz tabi ama tavsiyem bilginiz yok ise devam edelim.

vsftpd.conf

listen=yes

listen_ipv6=no

anonymous_enable=NO

local_enable=YES

write_enable=YES

local_umask=022

dirmessage_enable=YES

use_localtime=YES

xferlog_enable=YES

connect_from_port_20=YES

chown_uploads=YES
#chown_username=whoever
chown_username=ftpkullaniciadi1
chown_username=ftpkullaniciadi2
chown_username=ftpkullaniciadi3

utf8_filesystem=YES


rsa_cert_file=/etc/ssl/private/vsftpd.pem
rsa_private_key_file=/etc/ssl/private/vsftpd.pem
ssl_enable=YES

allow_anon_ssl=NO
force_local_data_ssl=YES
force_local_logins_ssl=YES

ssl_tlsv1=YES
ssl_sslv2=yes
ssl_sslv3=yes

require_ssl_reuse=yes
ssl_ciphers=HIGH

log_ftp_protocol=YES
vsftpd_log_file=/var/log/vsftpd217.log
dual_log_enable=YES

chroot_local_user=YES
allow_writeable_chroot=YES

pasv_enable=yes
port_enable=yes
pasv_min_port=2000
pasv_max_port=3000
pasv_address=ipadresinizburadayazılacak
pasv_addr_resolve=Yes

anon_other_write_enable=YES

Evet yazının başında belirtiğimiz gibi okumaya devam edelim. Şimdi ise bir kaç konuya değinelim “chown_username=ftpkullaniciadi1” kısımda bulunan ftp yani hesap açtığınız ftp hesabını giriniz bu şu işe yarıcak burdaki hesaplar dışında farklı kullanıcı hesap ile giriş yapıldığında herhangi ftp hesabına girilemicek.

İkinci kısım ise yapmanız gereken ssl oluşturmanız gerekmekte bunuda nasıl ssl oluşturacağınızı anlatmıştık bir önçeki vsftpd yazımızda sayfanın altında yani yazımızın altında tekrar linkimizi vericez ve oradan bakarak nasıl ssl oluşturulduğunu görebilirsiniz okuyabilirsiniz.

Üçüncü kısımda ise anlatmak istediğim “vsftpd_log_file=/var/log/vsftpd217.log” adında bir log dosyası yolu var bunuda istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Şimdilik /var/log yolunda bulunmaktadır.

Dördüncü ve son olarak söylemek istediğim “pasv_address=ipadresinizburadayazılacak” adında bir kod var sonlarda bunuda yine belli olduğu gibi ip adresinizi girmeniz gerekmektedir buarada ic ip adresiniz değil dış ip adresinizi girmeniz gerekmektedir. Bu ise şu için işe yarıyor eğer iki yada birden cok ip adresinize sahipseniz bağlandığınızda tek hesaba bağlanacaktır ayrıca tek hesaba bağlanacak derken bir ftp hesabından bahsetmiyorum istediğiniz kadar birden çok hesap açabilirsiniz.

Diğer vsftpd yazımız için tıklayarak yeni sekmede görebilir inceleyebilirsiniz; >>> Vsftpd Raspberry Pi Kurulumu Ve Ftp Server Oluşturmak

Bu yazımızda burada bitiyor.

Bu Sayfa İçin Etiketler ?

Bir Yorum YazınXHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>