/
/
VMware Üzerine Centos Minimal Kurulumu

Bu yazımızda başlıkta belirtdiğimiz gibi vmware üzerine centos minimal kurulumunu gerçekleştircez emin değilim ama yazımız biraz kısa olabilir ayrıca bu yazımızdan sonra centos üzerine lamp server kurulumunu bir sonraki yazımızda anlatıcaz.

Arama motorlarına girip “centos server download” yazdığınızda arama morunuzda üst sıralarda “CentOS Mirror” isimli linki bulup güvendiğiniz bağlantılardan birini tıklayıp minimal sürümünüzü indirdiğinizi var sayıyorum.

Daha sonra iso dosyasını vmware gösterip bazı ayarlar yapmak gerekiyor bunlardan bir kaçını aşağıda sıraladık. Ayrıca bir görselde vermek istiyoruz.

Yukarıda görüldüğü gibi bazı ayarlar ile oynanmış peki bunlar nedir. memory 4GB verildiği gözlenmektedir bunun sebebi bizim ram boyutu fazla olduğu için 4GB verilmiştir 2GB ideal’dır. Processors kısımda iki yazıyor bu ise çekirdek sayısıdır sizde fazla var ise bile 2 ideal ‘dir ve number of processors karşılığında verilmiştir. Hardisk alanı olarak 60 GB biraz yüksek vermiş olabiliriz ama düşünce olarak dolarak yükseldiği için önemi yok. Network Adapter alanında Bridget olarak gösterilmiş tir bu ise anlamı kullanılan bilgisayarınızın ağını kullanması na sebep vermiş oluyoruz.

Ayarlar ise böyle ama ne kadar yüksek verirseniz sisteme okadar performans alırsınız bilgisayarınızın iyi olması gerektiğini söylemiyorum zaten neyse şimdi kuruluma başlıyalım.

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi vmware ile centos minimal başlattığınızda karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi bizi karşılar. Biz her zaman ki gibi english yani ingilizce kurulumunu tercih edicez bunun sebebi ise centos kurulumundan sonra kullanım şeklimizdir yani bir sıkıntı yaşadığımızda sorunlar ile ilgili problemleri arama motorlarında bulabilmemiz çünkü türkçe kullandığınızda arama motorlarında türkçe kaynak bulmak biraz sıkıntılı.

Continue dedikten sonra yine bizi bir pencere karşılar.

Data & Time alanında Europe Istanbul yapıyoruz ve done butonuna tıklayıp cıkıyoruz bir önçeki sayfaya geliyoruz.

Keyboard alanında ise English silip Turkish yapıyoruz.

Installation destination kısımda bir uyarı daha göreceksiniz içerisine girip “Local Standard Disks” alanında diskinizi seçip Done dediğinizde bitecektir.

Son olarak “Network & Host name” kısmında ağı açmak zorundasınız eğer açmaz ve kuruluma devam ederseniz kurulumdan sonra ağı aktif etmek biraz sıkıntılı yani çok uğraşırsınız eğer ağı kapalı tutmak istiyorsanız kurulumdan sonra yapın. Ağın nasıl açık olduğunu gösteren bir görsel.

Bir önçeki sayfaya Done tıklayıp Sağ altta görüldüğü gibi Beğin Installation aktif olduğunu göreceksiniz önçeden aktif değildi neyse ve devam ediyoruz kurulumu başlatalım.

User Setting kısmında root password alanına girin ve root parolasını girin iki kez sizden parola soracaktır bu iki alanda parolanız belirlerken 2 kez aynı parolayı alt alta girmek zorundasınız. Eğer parola girmezseniz User Creation alanında bir kullanıcı da açabilirsiniz biz root parolası belirledik ve kurulumun bitmesini bekliyoruz.

Evet artık kurulum bitti ve sağ altta Reboot butonu gözüktü şimdi reboot edebiliriz.

Artık bitti dedik ama bir kaç öneride söyleyelim.

Kullanıcı girişini root ile giriş yaptıktan sonra aşağıdakini uygulayalım.

yum -y update

Not: Bazen ilk de update yapmamaya biliyor bunun 2 sebebi olabilir ilki iso dosyasını kurulum yapmamanız olabilir çünkü neyden kaynaklanıyor bilmiyorum ama iso dosyaları çabuk bozuluyor ikinci ise network yani kurulumda ağı aktif etmemeniz durumunda kayanaklanan bir problem olabilir.

günçelleme işlemini başarı ile yaptıktan sonra

yum -y install nano

ile de kurulumu yapalım.

Önemli alana geldik burada repo ları kontrol etmek gerekiyor çünkü bazı indirdiğimiz aracı olan bağlantılar repo dosyalarını kendi repo sunucu dosyaları ile değiştiriyorlar buda daha sonra can sıkıntısı hale gelebiliyor çünkü sunucuları kapandığında karşı tarafı etkiliyor zaten centos sunucuları yada centos repo dosyaları varken başkalarınınki sunucularını kullanmak olmuyor. Yapmamız gereken aşağıdaki yola gitmek ve;

cd /etc/yum.repos.d

daha sonra örneğin

nano CentOS-CR.repo

açıp içerisindekilerin centos bağlantılı olup olmadığını repo dosyalarını kontrol etmek gerekiyor.

Hepsi bu kadar görüşmek üzere…

Bu Sayfa İçin Etiketler ?

Bu Yazı Hakkında Görüşlerinizi Yazabilirsiniz.