/
/
VirtualBox Yaptığım Ayarlar Ve Öneriler

VirtualBox da yaptığım ayarları anlatarak birazda bir kaç konuya değinmek istiyorum. Kendi bildiğim bilgileri sizlere aktarmak istiyorum. Bu ayarları ve önerileri yapmak biraz’da sizin teçrübenizi katarak düzgün bir bilgisayarınızda VirtualBox’da çalışmalarınızı yapabilirsiniz. Eğer bilgisayarınızda 8GB altı örneğin 4GB ram varsa bu işlemleri gerçekleştirmek veya VirtualBox kurup işlem yapmak çok zor hele windows 10 bir süre sonra ortalama 2 ile 3GB ram kullandığı için aşağıdaki anlatımlar işinize yaramıyacaktır. Ama okursanız en azından teçrübe kazanırsınız.

Aşağıdaki resimde Görev Yönetiçisinden bir cıktı veriyorum. Ve resimde gördüğünüz gibi bir kaç yeri çizdim ve bunlarıda anlatalım. Çekirdek sayının 2 çekirdek oldğunu görebilirsiniz. Yani 4 Mantıksal İşlemçim var ama VirtualBox da önemli olan sadece çekirdek sayısıdır. Yani 2 çekirdek en fazla kullanabilcez.

Bİraz önçe Ram dan bahsettim resimde görüldüğü gibi Ram 6GB kullanılıyor 3GB sistem kullanıyor 3 Gb ise windows 10 kurduğum VirtualBox kullanıyor neden en az 8 GB ram bulunması gerektiğinide bu şekilde anlatmış oldum. 8GB den fazla 16 yada 32GB gibi ram varsa daha cok işletim sistemi aralarında kullanabilirsiniz. Tabi burada CPU da önemli çünkü eğer 32GB dan örnek vermek gerekirse Kendi bilgisayarınızda oyun açtığınızda yetmez gibi birde VirtualBoxda açarsanız masaüstünüz yani ekranınız donacak ve bilgisayarınız yeniden başlatmak zorunda kalacaksınız. Belki ram yeterli olcak ama CPU eğer işlemci 6.nesil önçesi ise sıkıntınız büyük anlamına gelir. Yani 32GB rem var aha herşeyi yaparım anlamnına gelmez zaten ekran kartına değinmiyorum bile.

Bu konulara az değinelim ve şimdi ise aşağıda gördüğünüz gibi ekranı açıklamış olduk. Bazı konulara değindik. Ve aşağıdaki sisteme göre bir kaç bilgiye göre devam edelim.

Aşağıdaki gördüğünüz gibi title kısımda windows 10 üzerinden gideceğim. Burada kırmızı ile işaretlediğim 2 yer var bunlar ne işe yarıyor derseniz VirtualBox masaüstünden kendi masaüstümüze herhangi dosyayı veya klasörü “Mause” fare ile kopyalama işine yarıyor.

Uyarı: Bazı sistemlerde kopyalama yapmıyor aslında yapıyor ama bunun için farklı bir yöntem gerekiyor örneğin 7zip kurup zip yada rar yada farklı bir uzantı deneyip ile sıkıştırıp atabilirsiniz. Mesela jpg uzantı resmi bu png yada gif dahil bu yöntemle gerçekleştirebilirsiniz. Klasörler dahil.

Sıradaki ise aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi ram’e en az 3GB verdim bu işletim sistemizi kullanma şekline göre artırabilir yada düşürebilirsiniz. USB Tablet ise zaten işaretledim ve bu usb bağlı klavye yada farenizi vb. kullanabilmemiz için bu şekilde işaretli olması gerekiyor.

Alttaki resimde görüldüğü gibi biraz önce yazımın başlarında bahsettiğim çekirdek olayı mantıksal işlemci ve çekirdek vardı mantıksal işlemci CPU olarak geçiyor ama çekirde sayısı 2 olduğu için altta gördüğünüz gibi sadece çekirdek sayısını 2 çekirdek kullanabiliyorum hemen sağ tarafta CPU isaretlediğimi görebilirsiniz.

Aşağıda gördüğünüz gibi görüntü belleğini tamamını kullanıyorum eğer Görüntü belleğini yarısını yada daha az kullanmış olsaydım VirtualBox da çalıştıdığım işletim sistemi yada linux da donmalar yaşıyacam daha doğrusu donmalara sebeb verdiğini söyleyebilirim tamamını kullanmazsanız.

Aşağıda gördüğünüz gibi Ağ kartımı seçtim tabi siz virtulBox Ağ kartınıda kullanma şansınız var. Eğer bilgisayarınızda kablosuz ağ takılı ise ilk önçe bağlanıp daha sonra bilgisayarınzda normal ağ kartınız bulunur virtualBox da ise kablosus ağınız olur bunları yapabilmek için ağ ayarlarını otomatik olması ve ip adresi vermemelisiniz gerekir.

Son olarakta işletim sistemi veya linux sistemlerini çalıştırmadan önçe tam ekranda işimize yarayacak Ekranın en üstünde göster seçeneğini seçmemiz gerekiyor.

Artık bu işlemleri yaptıktan sonra işimiz daha bitmedi zaten herhangi işletim sistemini başlatacaz ve ya başlattık diyelim. Ve Başlattıktan sonra örneğin virtualBox’da ve windows 10 açık iken sizde windows 7 veya başka olabilir. Üst menüden resimde görüldüğü gibi seçiyoruz ve disk veya masaüstü seçimine geçiyoruz.

Aşağıda görüldüğü gibi paylaşım yapabiliriz. Burada tek uyarı yapabileceğim önemli kısım ise Salt-okunur işareti bu ise eğer seçerseniz dosya yada klasörleri okuyabilir çalıştırabilir yada kendinize kopyalayabilir ama silemez değiştirilemez olur. Eğer kutucuğu işaretlemez ve böyle boş bırakırsanız örneğin masaüstündekileri silebilir yada değiştirebilirsiniz.

Son olarak bu işlemleri aktif hale getirmek için aşağıdaki gibi misafir eklentilerini kurmanız gerekiyor. Bu işlem için ise virtualBox kendi programını aktif hale getirmek gerekiyor. Eğer kurulum başlamaz ise Bilgisarım altında bulunan C altında girmeden virtualBox simgesini görebilirsiniz.

Kurduktan sonra yine Bilgisayar içeriğinde aşağıdaki gibi paylaşımı görebilirsiniz.

Örneğin Windows 10 da aşağıdaki gibi görebilirsiniz.

Yada örneğin Linux da bu işlemlerleri yaptıkttan sonra yada yani diskleri görmek için aşağıdaki gibi kullanıcınız ile aktif etmek gerekiyor. Bunun için

Not: biryoo yerine kullanıcı adınızı yazmanız gerekiyor.

adduser biryoo vboxsf

Daha sonra aşağıdaki gibi görünecektir ben ubuntu ile anlattım.

Android de ise sadece yapmanız gereken PS/2 Fare şeçmeniz gerekiyor bunuda resimde işaretlediğim yere bakarsanız görebilirsiniz. Daha sonra android ekranına girdikten sonra çıkmak için SAĞ CTRL + i yapmanız yeterli. Eğer bu işlemi yapmazsanız çok uğraşırsınız. Çünkü virtualBox da Android biraz sıkıntılı.

Bu Sayfa İçin Etiketler ?

Bu Yazı Hakkında Görüşlerinizi Yazabilirsiniz.