9
10
2018

Öncelikle virtualbox google yada arama motorlarından web sitesine erişip indirmeniz gerekir veya web site adresini biliyorsanız direk siteden indirebilirsiniz sonuç itibariyle virtualbox programı bilgisayarınız da kurulu olması gerekmektedir hatta bu program üçretsizdir. Eğer daha iyisini ve üçretli istiyorsanız vmware önerebilirim. Biz bu yazımız da virtualbox dan anlatımımızı gercekleştirecez. Bu yazımızda ön form olarak nasıl başta sanal makine oluşturulur onu göstericez.

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi virtualbox açıp solda “Yeni” butonuna basıyoruz sonra “Adı” yazan kısma kuracağınız işletim sistemin ile ilgili bir kaç kelime giriniz örneğin biz ubuntu server indirdik ve iso imajın dosya ismini yazdık. Hemen altta ise imajın hangi türde ise onu iki tarafı ile belirliyoruz.

Daha sonra “İleri” dedikten sonra bellek boyutu girilmelidir. Ben 1536 olarak MB cinsinden girdim bu demek oluyor ki “1 buçuk GB” rem belirlemiş oldum olduk. Ve aşağıdaki resimde görüldüğü gibi sonra ileri diyelim.

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi sabit bir sanal diskimizi oluşturmak için seçenekler belirtiyor bize yarayan “Şimdi sanal bir sabit disk oluştur.” seçeneği ve “Varolan sanal bir sabit disk dosyası kullan” seçeneği bunlardan 1.çi seçeneğimiz oluşturmak için 2.çi secenek ise oluşturduğumuz uzantıyı yeniden kullanmamıza yarıyor.

Biraz önçe sabit diskimizi belirtmiştik şimdi ise sabit disk türünü belirtmemiz gerekiyor yine buradan belirtmemiz gereken hatta genel olarak kullanılan “VDI” uzantısını kullanıcaz “VDI kalıbımızı” seçelim ve devam edelim.

Sabit disk boyutu olarak veya değişken disk boyutu olarak belirtmemiz gerekiyor yine burada değişken olarak belirtip devam edelim.

Son olarak dosya yeri ve boyutunu ayarlayalım burada dikkate etmemiz gereken değişken olarak ayarladığımız için hdd disk boyutunu tam görmiyecektir hatta buradan belirlediğimiz örneğin biz 40GB ayarladğımız da sanalda VDI imaj içerisinde ne kadar doluluk oranı varsa onu gösterecektir. Eğer değişken değilde sabit oluştursaydık tam tersi olup bilgisayarımızda VDI kalıbını boyutunu tam olarak görecekti. Son olarak buradan VDI imaj dosyanını yani kalıbını ne kadar boyut destekleyeceğini belirtebilirsiniz.

Bukadar.

Bu Sayfa İçin Etiketler ?

Bir Yorum YazınXHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>