/
/
VirtualBox Disk Ekleme Genişletme

Disk ekleme ve genişletme işlemini gerçekleştirmek için önçe virtualBox da windows kurulumunu gerçekleştirmeniz gerekiyor. Çünkü amacımız yeterli olmadığı disk alanını genişletmek.

Önçelikle virtualBox da genişletmek istediğiniz disk alanını için virtualbox’da windowsunuzu kapatınız. Daha sonra CMD konsolunu acınız ve aşağıdaki örneği inçeleyelim.

cmd
cd C:\Program Files\Oracle\VirtualBox

Yukarıdaki kodu açtığımız cmd konsoluna yazdıralım. Buradaki yolu yazmamızın amacı VBoxManage.exe dosyasından yararlanmak için. Komutu girdikten sonra enter dedikten sonra sıradaki aşamaya geçelim.

Aşağıdai komutu bir inçeleyelim. Aşağıdaki C diskinde yer alıyor aslında belgelerimde de görebiliyorum. Örneğin: “C:\windows 7 X64 ulti\windows 7 X64 ulti.vdi” C diskinde bir klasör altında vdi uzantılı dosyamız var ve bizede bu dosya lazım örnegin windows 7 bu dosyanın içinde virtualBox sıkıştırıyor. Büyük ihtimalle belgelerimde windowsunuzun virtualBox da kurulum gerçekleştirdiyseniz belgelerimin içine bakın ve .vdi uzantılı klasör yolunuzu aşağıdaki örneğe değiştirin. yani aşağıdaki C ile başlayan yolu sizin yolunuzu yazınız.

VBoxManage.exe modifyhd "C:\Users\ejderha\VirtualBox VMs\windows 7 X64 ulti\windows 7 X64 ulti.vdi" --resize 160000

Burada “160000” rakamlı sayı 100Gb çivarı yapıyor bunu artırabilir yada düşürebilirsiniz. Ben örneğin yaptım ve cmd ekranından bir görüntü verim eğer doğru yaptıysanız aşağıdaki gibi gözükecektir.

İşlemlerimiz daha bitmedi şimdi sanal makinede yani virtualBox ile windowsunuzu başlatın daha sonra aşağıdaki komutu çalıştır yada cmd bir şekilde çalıştırın. Bu komut disk yönetimini açacaktır.

diskmgmt.msc

Artık burada oluşturulmuş şekilde diskinizi görebilirsiniz burada biçimlendirip kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu Sayfa İçin Etiketler ?

Bu Yazı Hakkında Görüşlerinizi Yazabilirsiniz.