/
/
Vds Vps Veya Kiralık Sunucuların İnternetini Ev Bilgisayarında Kullanma Hızı Dahil

Başlık biraz uzun ama içerik önemli bizim bu sayfada anlatmak istediğimiz şey sadece neler yapılabilir onu göstermek eğer bir adımı atlarsanız başa dönersiniz ve tek tek adımları takip edip kaldığınız yerden devam edebilir ama uğraşmış olursunuz sadece resimlere bakılarak yapılacak bir konu değil yazımızıda okursanız başarılı olacaksınız.

Peki bizim burdaki amacımız ne onu belirtelim. Önçeden 3mb internet varken herkez internetin hızlandırma beşinde idi ama bunun hiç bir caresi malesef olmadı. Ve şu yola baş vuruluyordu ya komşunun wifi şifresini istemek ve sanalda yani virtualBox gibi programlarda çalıştırılıyordu sonuç olarak 2 ip yani 2 internetiniz oluyordu, birinde bir işlem yapılırken diğerinde başka işlem yaparak farklı çözümler getiriliyordu en cok yapılan uygulama buydu. Şimdi internet hızları arttı ve buna benzer googlede aramalar durdu youtube dahil. Yada şunu yani bizim anlatacağımız yöntemi yapıyorlardı. Zaten bende bir arkadaşımdan öğrendim. Üçretsiz veren vds ler vardı bunlara üye olup daha sonra birazdan anlatacağım yöntemi kullanıyorduk. Tabi bunlar şuanda yapan azaldı ben bile kendi internetim bana yetiyor diyorum. Tabi biz yani akk olmasa daha da iyi olur diyelim çünkü biz tarifedeki internet hızına değil düştüğümüz hıza para veriyoruz.

Neyse biz asıl konumuza geri dönecek olursak bir önçeki yazımdaki uyarılar aynen geçerlidir. Kendi sitenizin veya online oyun sunucunda denemeyin çünkü ban yeme riskiniz yüksek hesabınız dahil askıya alabiliyorlar. Yani uzun lafın kısası ban yeme riski ve paranız çöpe gidebilir. Bu yüzde bir önçeki yazımda belirttiğimiz gibi sözleşmenizi isteyiniz bildiğim kadarı domainde sözleşme var aynı şekilde hostinglerde yada sunuculardada sözleşme olduğunu biliyorum çünkü bir kaç sene önçe hosting aldığımda ev adresime fatura ve bir sözleşme göndermişlerdi. Tabi bunu şuanda uygulamıyorlar ve kendiniz talep etmek gerekiyor. Neyse son olarak uyarılarımızı yaptıktan sonra,

Peki bu sayfada anlatılanlar ile neler yapılabilir biraz bundan bahsedelim. Önçelikle başka biyerden yada bulunduğunuz il dışından aşağıdaki uygulamaları yani sizin kendi bulunduğunuz yerde bir ağ oluşturabilirsiniz yani aynı ağa düşmekle kalmıyacak karşı tarafın ipiyle birlikte hızınıda kullanmış olcaksınız. Aslında hayal güçünüzü kullanarak bir çok şey yapabilirsiniz. Ama bizim amacımız sunucuların hızları fazla oldukları için sunucun internetini kullanmış olucaz. Ben burada yazımı kesip hemen nasıl yapılır ona başlıyalım.

Yine aynı şekilde bir komşumdan wifi şifresi aldım 1 günlünlüğüne ve yazımı anlatabilmem için bana wifi yani internetini kullanma izni vererek bu yazıyı hazırladım.

Daha sonra wifi ile bağlanıp komşumdan virtualBox da çalışmamı başlattım. Kendi bilgisayarımda ise kendi ev ağım mevcut. Biraz sonra resimlerden anlayabilirsiniz.

Herşeyimiz hazır ve sunucumuza bağlanalım ssh ile ben virtualBox da deniyorum sonuç aynı kapıya cıkacak.

Önçelikle update yapalım daha sonra sistem paketlerini günçelleyelim. Bazıları günçelleme ve paket günçellemesini yapmıyor ama yanlış yapıyorlar çünkü ya paket bulamıyacaksınız yada farklı sıkıntılılar yaşıyacaksınız. Bu yüzden en az haftada bir kez günçelleme yapmanızı öneririm.

apt update

apt upgrade

Eğer sunucunuza ekran yoluyla bağlanıyorsanız ve ssh kurulumu yada 22 port kapalıysa açmanız gerekir ve biz ssh kurulumunu başlatalım.

apt install ssh

ssh kurulumunu kurduktan sonra aşağıdaki yola giderek nano araçılığıyla açalım.

nano /etc/ssh/sshd_config

Ve aşağıdaki gibi benzer bir ekranla karşılaşcaksınız. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Yes yapın.

PasswordAuthentication Yes

Daha sonra sıraki uygulamamız bizim sunucuya erişim sağlıyabilmek için bir kurulum gerçekleştircez. Aşağıdaki gibi kurulumu gerçekleştirelim.

apt install dropbear

Ve kurulumumuz bitti ama ekranı temizlemeyin.

Yukarıdaki gibi başarılı kurulumu gerçekleştirdiğini görebilirsiniz sadece bir kaç tane bana şuanda uyarı yapmış önemi yok.

Şimdi ise aşağıdaki resimde görüldüğü gibi ayar yapabileceğimiz yolu görebilirsiniz.

nano /etc/default/dropbear

Aşağıda görüldüğü gibi iki adet paragrafda değişiklikler yaptık bunlar ise şu şekilde olmalı.

NO_START=0

DROPBEAR_PORT=443

Daha önçe uyarı almıştık biri de buydu ve şimdi uygulamaya reset atalım.

service dropbear restart

Şimdi sunucuda bir kullanıcı adı acalım çünkü bilgisayarımızdan sunucuya bağlanırken bu kullanıcı adını kullancaz. Aşağıdaki gibi kullanıcı açmadan önçe biryoo34 yerine sizin kullanıcı isminizi yazın

Not: Daha önçe acılmış bir kullanıcı adı olmaması gerekiyor.

useradd -m -s /bin/false biryoo34

Şİmdi ise parola oluşturalım parolanızı aşağıdaki gibi oluşturabilirsiniz.

Not: İki kez aynı parolayı giriniz.

passwd biryoo34

Şimdi bir resim verelim kullanıcı ve parola ile ilgili nasıl yaptık örnek.

Son bir adım daha bundan sonra ama şimdi aşağıdaki gibi uygulama adımını gerçekleştirin ve son adıma geçelim.

echo "/bin/false" >> /etc/shells

Son olarak aşağıdaki gibi dış ip adresinizi öğrenebilirsiniz. Yada biliyorsanız dış ip adresinizi bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Çünkü sunucuda işimiz bitti.

curl ifconfig.me

Artık sunucuda işimiz bitti ve Şimdi geri kalan kısım bilgisayarımızla ilgili. Önçelikle aşağıdaki program lazım olacak önçeden portable sürümü vardı ama malesef portable sürümünü durdurmuşlar. Yani bilgisayarımıza kurmak zorundayız. Aşağdaki bağlantıya tıklayarak indirin ve kuruluma geçelim.

https://www.bitvise.com/ssh-client-download

Şimdi indirdiğiniz programı başlatın ve onay vererek devam edelim.

Aşağıdaki gibi bir pencere karşılıyacak ve lisans anlaşmasını kabul edelim ve install yani kur deyip devam edelim.

Aşağıdaki gibi ekranda biraz beklemeniz gerekiyor 2dk sürmez.

Daha sonra aşağıdaki gibi bir pençere geldiğinde ve tamam dediğinizde program açılacaktır.

Şimdi programı başlatmadan önçe programın listen kısmındaki portu bilgisayarımızın ağına tanıtmamız gerekiyor eğer bu işlemden sonra programı keserseniz internete giremezsiniz girmek için ise tekrardan bu yapacağımız işlemleri yani 1080 portunu kaldırmanız gerekiyor şunada değinim buarada vpn programların bazıları şuanda yaptığımız işlemi yapıyor ama tabi siz görmüyorsunuz arka plandan erişiyor ve kendi portunu giriyor neyse konumuza dönelim.

Denetim Masasına girin ve buradan İnternet Seçeneklerine girin resimde görüldüğü gibi.

Daha sonra mause yani farenin bulundu yerde Yerel Ağ Ayarları yazıyor ve bunada girelim.

Daha sonra yine farenin bulunduğu yerdeki Gelişmiş butonuna tıklayalım.

Ve burada Socks: kısmında bulunan yere localhost sağdaki kutucuğa ise 1080 yazalım resimde görüldüğü gibi ve hepsine tamam deyip tek tek cıkalım.

Şimdi programımıza dönebiliriz yada açıksa devam edelim. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Login menüsü altında Host kımı var burada sunucunuz ip adresini yazın daha önçe “curl ifconfig.me” ile öğrenmiştik ve onun altında ise hatırlarsanız dropbear ayarlar kısmını nano ile acarak 443 portunu vermiştik aynı şekilde port kısmada 443 yazıyoruz ve sağ tarafta bulunan yerede oluşturduğumuz kullanıcı adı ve parolanızı yazıyorsunuz. Resimde ekliyelim.

Şimdi sırada ikinci menüde buluanan Options kısmına gelelim ve sağ tarafta bulunan Open Terminal ve Open SFTP kısımdaki işaretleri kaldırın resimde görüldüğü gibi olması gerekiyor.

Sırada ise aşağıdaki resimde görüldüğü gibi “SOCKS/HTTP Proxy Forwarding” yazı altında bir Enabled kutucuğu var ve bunu işaretli hale getirelim. Biraz önçe “Denetim Masası”nda “İnternet Seçenekleri”nde bir oynama yapmıştık hatta localhost yanındaki kutucuğada 1080 yazmıştık şimdi neden bunu yaptığımızı anlamışsınızdır. Peki eğer programdaki portu değiştirirseniz ki tavsiye etmem ama aynı şekilde “İnternet Seçenekleri”ne girerekte aynısını yapmak zorundasınız. Peki şöyle bişey yapabilirsiniz chrome eklentileri var onlardan birini indirip yada chrome ayarlarında ise bu işlemi yaparsanız sadece chrome de geçerli olur. Ve diğer tarayıcılar içinde geçerli. Aynı şekilde indirme programlarında kullanabilir bu torrente dahil yani istediğiniz gibi biraz beçeri ile gerçekleştirebilirsiniz.

Evet sıra geldi başlatmaya Login kısma döndüm ve dönelim ve programın yani pencerenin altında bulunan Login kısmına tıkladım şöyle bir hata ile karşılaştım ve bu hatayı resimde görebilirsiniz. Başta açıklamada yaptığım gibi ben iki modem de denemeye kalktım. Burada yapmam gereken karşı modemin 443 portunu açmam gerekiyor ve açtığım zaman yada DMOZ olarak ipden portların hepsini açmaya kalktığımda bu hatayı almıyacaktım. Tabi siz burda hostda yani sunucuda deneyeceğiniz için portlar acık olucak frewall kullanmıyorsanız. Sonuç itibariyle sizde işe yarayacaktır.

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi modemin hiç bir portu açık olmadığını göstermek istiyorum tabi aşağıdaki resim taratırken çektim ama ben hiç bir portunun açık olmadığını gördüm. Bu yüzden başarılı olmadım biraz önçe dediğim gibi sizde bu durum farklı olcak.Modemin ap ip adresiyle modeme bağlandım ama şifreyi değiştirdikleri için giriş yapamadım istemekde istemedim. Sonuç itibariyle amacımıza ulaşmayı bu yazımda göstermek istedim.

Son olarak aşağıdaki hız diğer 1 günlüğüne şifresini istediğim ipin hızı ve

buda benim hızım aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi eğer portlar acık olsaydı üsteki gördüğünüz hızı kullanacaktım. 2MB artmış olucaktı tabi siz sunucuda denediğiniz zaman baya bir hız almış olcaksınız ban yemezseniz.

Son olarak burada noktayı koyuyoruz.

Bu Sayfa İçin Etiketler ?

4 Yorum İçin Teşekürler - “Vds Vps Veya Kiralık Sunucuların İnternetini Ev Bilgisayarında Kullanma Hızı Dahil”

 

 1. 22 Ekim 2019, 18:23 Cevapla

  hocam elınıze saglık cok guzel bır makale paylasmıssınız ben yaptım dedıklerınızın aynısını ama sanırım 443 portu acık olmadıgı ıcın basarılı olamadım bu yontemı yaptıgımızda orner verıcek olursak vps veya vds dekı ınternetın yuzde kacını kullanma sansımız olcaktır ?

  • Selim
   22 Ekim 2019, 19:09

   Sunuçunuzun upload hızının tamamı size gelmektedir bizde başkasından öğrendik ve bir süre sonra yayınladık ama şunu söylemekte fayda var ubuntu adına söylemek gerekirse 14 sürümünden sonra desteklememektedir ayrıca update yapmamanız gerekiyor ayrıca halen işe yarıyormu bilmiyorum biz zamanında 1 aylık yabancı şirketin sunucularından vds aldık ve uyguladık ama 1 gün sonra banlandığımızı gördük ve 443 portunu ufw yada iptables den manuel port acarak izin verebilirsiniz aynı şekilde size gelen bilgisayarınızın portlarıda acık olması gerekiyor "modem".

 2. 21 Ocak 2020, 14:45 Cevapla

  Vds de nasıl yapacağım

 3. doğukan
  21 Ocak 2020, 15:11 Cevapla

  VDS de bunu nasıl yapacağım apt kullanabileceğim program yok vds de

Bu Yazı Hakkında Görüşlerinizi Yazabilirsiniz.