/
/
Vds Vps Veya Kiralık Sunucu VPN Olarak Kullanma

Aslında böyle bir başlık attım ama anlatacağım bu amaçta bir çok şey yapabilirsiniz. Örneğin Uzak bir bilgisayara sanalda linux kurup kendi evinizde uzaktaki internet ağını kullanabilirsiniz. Bu işlemi normalde raspi için yapılmış ama ben kaynağı 1 aylık vds denedim ve başarılı oldum vds hızında yakaladım. Ben bunları vds de denedim ve bu yazıma anlatımını gerçekleştirmek için video ve resimde cekmiştim ama interneti kullandığım için yakalandım ve yarım saat içinde yada sonra panelime girdiğimde banladığımı ve hesabımın kapatıldığımı öğrendim. Bende şu yola başvurdum evimde ikinci modemi tanıtıp farklı ağa düştüm bir şekilde yaptım ve sonrada virtualboxda ubuntu kurup ordanda birinci modeme bağlandım daha sonra vpn olarak hem kurulumu yaptım hemde resimleri çektim. Çünkü gerçek vds de bunu gerçekleştirdiğimde internet kesildi ve banlandım Neyse daha sonra ikinci ağda bağlanarak internete girebildim. Aslında bu işe girdiğinizde sizler daha bir çok şeyler yapabilirsiniz. Ben biraz önçe uzaktan yapabileceğinizide yazdım ama burdaki asıl amaç vps vds yada kiralık sunucuların ipini kullanarak bir vpn ağı yaratmak ve bununla ile bilgisayarımızda hızı demicem ama örneğin vds deki ipini kullanmış olucaz. Şu uyarıyı buarada yapim bazı sunucularda vds kullanırken internetinide kullanabilirken bazılarında ise malesef internetinin hızını kullanamıyoruz. Aşağıdaki adımları yaparken web sitesinizi barındırdığınız yerde yapmayın çünkü ban riski yüksek bunları yaparken zannetmeyin sunucları izleyenler anlamaz ama bazı sunucular izin verebiliyor özellikle yabancı siteler. Türkiyedeki sunucuları zaten söylemeye çalışmıyoruz. Aslında şu konuya değinmek istiyorum eğer bir vds niz varsa yada alacaksanız sözleşmenizi isteyebilirsiniz ya panelinizde bulunabilir sözleşmeniz yada kişisel olarak isteyerek ev adresinize göndertebilir yada mail adresinize pdf uzantılı olarak yollatabilirsiniz. Sonuç olarak hiç bir sorumluluk kabul etmiyoruz. Ayrıca üçretsiz vds ler var bunlarda deneyebilirsiniz ama zahmetli bir iş çünkü üçretsiz vds veren siteler bir sürü şeyler yapmanızı istiyor örneğin facebook adresine bağlanmayı ve burada mail adresi gibi bilgileri görmesini açmak gibi vb.. ama yinede bunu yapanlar yani acanlar var. Ben bu işe girmenizi istemiyorum çünkü güvenli değil sonra gitti gidiyor olursunuz demedi demeyin. Bu yazı sadece tanıtım amaçlıdır yani burada neler yapılabilecekleri göstermektir. Bu işlemi yapmak için tek yapmak gereken ya 1 aylık vds yada vps açmak ve sözleşmenizi istemeniz yada sunucunuzun barındırdığı web sitesi yani teknik panelden açık açık konusmanız eğer istediğiniz cevabı alamazsanız biraz önçe anlattığım sözleşmenizi istemeniz.

Şifreli konusmak zorundayım ama Şu konuyu hatırlatmak istiyorum Mr.Robot filminde raspberry pi ile hack yapan sahneyi izledinizmi ?

Çok yazdık tekrardan bir uyarı yapalım ve hiç bir sorumluluk bu site kabul etmez.

Ben virtualBox da ubuntu kurup çalışmamı başlattım ve biraz önçe anllattım zaten. Şimdi başlıyalım.

Not: Burdaki yaptıklarımız eğer ip adresiniz sürekli değişken yada değişiyorsa devamlı, yapmamanızı öneririm çünkü silip yeniden kurmak zorunda kalıcaksınız curl ile kurduğumuz paketi.

Önçelikle aşağıdaki update ve curl kurulumunu gerçekleştirelim.

sudo su
ve
apt update

Daha sonra curl kuralım varsa zaten kurmayacaktır. Curl ile paketimizi kurmak için gerçekleştircez bu yüzden bu paket gerekli.

apt install curl

Curl ile paketimizi kurduktan sonra ve daha önçede update ettikten sonra ama bişeyi unuttuk hemen onuda yapalım yapcağımız işlem linux içerisinde linux paketlerinin günçellemesi varsa onuda yapalım.

apt upgrade

Şimdi curl paketini kurmuştuk ve bu paketle asıl hedefimizdeki paketi kuralım.

curl -L https://install.pivpn.io | bash

Şimdi kurarken şöyle bir ekranla karşılaşcaksınız. Ve buna space yani boşuk tuşuna basarak bir sonrakine geçelim.

Aynı şekilde space yada boşluk tuşuyla onaylayıp yani ok deyip devam edelim.

Allta Statik ip adresiyle ilgili bir uyarı ile karşılaşalım ve devam edelim.

lacalde bulunan kullanılar configire edeceğini söylüyor yani bir sonraki işlemde kullanıcı seçmemizi isteyecek.

Bahsettiğim gibi şimdi kullanıcımızı seçip devam edelim. Yani Tab basıp Ok üzerine geldiğinde Space yada Boşluk tuşuna basın.

Alttaki ile devam edelim. Yani Ok üzerinde iken Space yani Boşluk tuşuna basalım.

Devam edelim. Yani Ok üzerinde iken Space yani Boşluk tuşuna basalım.

Şimdi UDP seçiyoruz UDP nedemek olduğunu ve bilmeyenler olabilir ama TCP gözümüzün önünde. Neyse ama UDP nedemek olduğunu arama motorlarında anlayabilirler. UDP anlatımını yaparak yazıyı uzatmak istemiyorum. Sonuç olarak UDP seçip devam edelim.

Burada port seçimini yapıcaz normal default gelen port 1194 dür. Daha sonra bu portu açmanız gerekebilir. firewall varsa açın yada ev gibi yerlerde kullanıyorsanız yani yapacaksanız modemden aynı şekilde portun açık olması gerekir ve default porta bence ellemeden devam edelim.

Portun onaylıyormusunz diye bir uyarı geldi şimdi sakın No demeyin çünkü kurulumdan atabilir. Biz onay verip devam edelim.

Şimdi bir şifreleme türü ile karşımıza bir kaç seçenek cıktı biz en üstekine yani RECOMMENDED LEVEL şifreleme türünü seçip devam edicez en güvenlisi bu.

Serverde key oluşturulacağını söylüyor ve burda zaten başka secenek seçeneğimiz yok ve devam ediyoruz.

Key oluştulmasından sonra bizim karşımıza DNS ve İp ile ilgili iki seçenek cıkcak bizim seçmemiz gereken dış ip adresiniz olucaktır zaten orada ip adresiniz gözükecek ve seçip devam diyoruz yani ip adresimizi seçicez.

Sırada VPN CLİENT DNS seçme işlemini yapıyoruz google dns dışında bazen sıkıntılar cıkabiliyor bu yüzden google işaretli iken devam ediyoruz.

Artık yavaş yavaş sona geldik aşağıdaki resimde görüldüğü gibi /etc/pivpn klasöründe kurulum dosyaların bulunacağını söylüyor. Ve devam ediyoruz.

Bu işlemde sonra bir adım daha var ve işlemimiz burada bitecek Şimdi aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Reboot etmekten bahsediyor yani işletim sisteminizi yeniden başlatmaktan bahsediyor. Biz buna yine Tab ile Yes üzerine getiriyoruz. Bir sonraki işleme geçicez.

Bu sona geldik ama okumaya devam edin çünkü yapacaklarımız bitmedi. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi son bir kez Ok diyip sisteminizi yeniden başlatıcak.

Sisteminiz reboot ettikten sonra yani yeniden başlattıktan sonra sırada kullanıcı açmak var daha doğrusu pivpn ye kurduğumuz programa aktarmak gerekiyor.

Bunun için şu yolu izlemeniz gerekiyor. 7.ci resimde kullanıcımızı seçmiştik aynı kullanıcı kullanmak zorundasınız yada kulanıcı açma ile detaylı bir yazı yazmıştım. Aslında adduser yada nebilim demekle bitmiyor bir kaç ayardaha yapmanız gerekiyor ama eğer kullanıcı actıysanız şimdi işe yaramıyacaktır çünkü kullanıcımızı seçtik şuanda yaptıklarımız en başta kurulum yapmadan açmanız gerekiyor kullanıcı neyse. bu notuda ekledikten sonra şuanda tek yapmanız gereken 22 portu engellemektir kapatmaktır. Farklı amaçlar ile kullanıyorsanız.

şimdi konumuza dönelim ve devam edelim. Kullanıcı oluşturmakta kalmıştır pivpn için.

Kullanıcıyı oluşturmak için terminal yada uçbirimde aşağıdaki resimde görüldüğü gibi açmaktır bizim seçtiğimi kullanıcı biryoo idi ve anı şekilde parolada girerken aynısı olması gerekir linux kullanıcı adı biryoo ve şifre hangisi ise aynısı olmsı gerekiyor kullanıcı girdikten sonra ve şifreyi iki kez giriyorz.

pivpn add biryoo

Ve kullanıcımız aşağıdaki gibi oluşturuldu.

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi komutları kullanabilirsiniz.

pivpn -help

Şimdi ise ssh kontol edelim ve kurulu değilse açalım yada kuralım bu işlemi yapmamızın amaçı ovpn uzantılı örneğin kullacı adımız ile başlıyan biryoo.ovpn uzantılı dosyayı çekmemizdir yani bilgisayarımıza.

apt install ssh

Şimdi kontrol edelim

service ssh status
veya
systemctl status ssh

ssh kurulumunu tamamladıktan sonra ve kontrol ederek işlemimiz bittikten sonra yapmamız gereken alttaki bağlantıdan dosyayı indirin portable demek kurulumsuz demek anlamına gelir siz dilediğinizi indir ve sıradakine geçiş yapalım.

https://winscp.net/eng/download.php

Şimdi indirdiğinizi ve kurduğunuzu yada çalıştırdığınızı zannediyorum. Ve aşağıdaki gibi bir görüntü cıkıcak burada SFTP işareti yoksa seçin. Bu işlemi yapmamızın amacı biraz önçe bahsetttiğim biryoo.ovpn dosyasını sürükleyip masaüstüne sol pencereden indirmektir. Ben biryoo yazıyorum ama size kullanıcınız ne ise aynı işlem yapıcaksınız. İsim değişikliği olabilir yani.

Giriş yaptıktan sonra aşağıdaki gibi bir uyarı alıcaksınız. Bu keyi onaylıyor ve cache kabul etmenizi istiyor bu durumda No derseniz giremez bağlanamazsınız yani Yes diyip devam etmeniz gerekiyor başka seceneğimiz yok.

Artık ftp gibi tüm klasörlerimize ulaştık ve istediğimizi indirip değişiklikler yapabiliriz. Tek fark linux kullanıcı adı ile ulaştığımız için tüm dosyalar ve klasörler açık. Şimdi ise aşağıdaki yola ulaşalım ve indirelim resimde görüldüğü gibi. biryoo yerine sizin kullanıcı adınız olucak. Ben biryoo.ovpn dosyasını indiriyorum vpn ile ilgilenenler yada ilgili odağı olan uzantıyı tanımışlardır. Biraz sonra zaten anlıyacaksınız.

İndirdiğimiz dosyayı kullanabilmemiz için yani karşdaki sunucudan gibi bahsediyorum indirdiğimiz biryoo.ovpn uzantılı dosyayı çalıştırabilmemiz için bir programa ihtiyacımız var buda vpn için gerekli gerekli programı indirmek için aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak indirebilirsiniz.
Not: installer notu olan ve windows vista üstü için çalışabilir olanı indirmelisiniz. windows 10 da çalışıyor.

https://openvpn.net/index.php/download/community-downloads.html

İndirdiğiniz dosyayı kurduktan sonra windowsunuzun sağ alt tarafında simgelerin bulunduğu yerde bir bilgisayar ekranı simgesi ve sol tarafında ise kilit resmi var onu yani ona sağ tıklayıp import file… kısıma tıklayıp örneğin biryoo.ovpn seçip hemen başlatmazsa başlat tıklayın ve aşağıdaki gibi karşılaşcaksınız.

Üsteki kısımda görüldüğü gibi şifrenizi girdikten sonra bağlanmaya başlıyacaktır. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi not bulunduysa artık bağlısınız ve eğer UDP hatası alıyorsanız burada portunuzu açmalısınız eğer değiştirmediyseniz port 1194 dü.

Bu Sayfa İçin Etiketler ?

Bu Yazı Hakkında Görüşlerinizi Yazabilirsiniz.