22
01
2018

Bu yazımızda port açıp torrent kurallarına göre indirme yapıp gönderme yapıcaz tabiki bunları yapmadan önçe port açmamız gerekiyor eğer port açmazsak ne indirme yapabilicez nede gönderme yapabiliecez bunun için herşeyi kuralına göre oynıyacaz. Bu işlemleri yapmadan önçe bir sonuna kadar okuyun sonra yapılışa geçin. Bir kaç adımda işlemler kısa sürecek ama ben hem resim eklediğim için hemde ayrıntılara girdiğim için gözünüz korkmasın ben türksat kablo ile anlatımı gerçekleştircem.

Önçe ağ ip adresimizi sabitlicez bunun sebebi ise modemde bir ip adresi adıyacağımız için bunun sabit olması gerekiyor yani internetimizin ağı normalde değişken olduğu için yada bir örnek verelim örneğin ağ ip adresimiz 192.168.0.12 ise bilgisayarımız kapattığımız da ve o anda bir çep teleefonun giriş yaptığında 192.168.0.12 adresini alırsa ve bilgisayarımızı açtığımızda 192.168.13 adresini alırsa modemde de 192.168.0.12 adresini verdiğimizi düşünürsek bunun sonucun da çep telefonun portunu açmış olucaz. Bunun üzerine eğer 192.168.0.111 gibi yüksek bir ağ ip adresi adarsak otomatik ağ ip adresi alanlar ile cakışmamış olucaz.

İsterseniz şimdi ağ ip adresini değiştirmeyi bilenler hemen yapabilirler ve bilmeyenler ise okumaya devam etsin. Bilenler sayfanın aşağı tarafına doğru gidebilirler.

Windows 10 da anlatımı gerçekleştireceğim için sağ alt tarafında en sonda bildirim pençeresini açın ve aşağıdaki gibi “Tüm ayarlar” butonuna tıklayın.

Daha sonra “Ağ ve İnternet” tıklayın

Şimdi ise “Ethernet” tıklayın.

Bu bölümde ise “Ağ ve Paylaşım Merkezi” tıklamamız gerekir.

Hemen hemen yapmamız gereken yolun yarısına geldik şimdi ise açılan pencereden sol tarafta bulunan “Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin” yazısına tıklayın ve

çıkan pencereden “Ethernet” veya “Kablosuz” ağ kartınızın üzerine gelip sağ tıklayın özellikler deyin.

daha sonra şimd ise aşağıdaki resimde görüldüğü gibi “İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)” üzerine gelip iki kez tıklayın ve

bu aşamada ise bu bilgileri aşağıdaki resimde görüldüğü gibi dolduruyoruz bir uyarı vermek istiyorum bu ayarlar türsat kablo internet içindir ayrıca “111” işaretlediğim yeri istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Alt kısımda ise dns mevcuttur resimde görülen ipler google dns’sidir siz isterseniz norton veya yandex gibi bir çok dnsleri kullanabilirsiniz. Sonuç olarak tamam deyip cıkabilirsiniz.

Evet sıra geldi Modem den port açmaya. Bu aşama gayet basit en azından türksat modemlerinde. Port açabilmek için önçelikle modem arayüzüne girmek gerekir değilmi tarayıcınızın adres cubuğuna 192.168.0.1 veya 192.168.0.100.1 yazıp aşağıdaki gibi ekran ile karşılaşcaksınız. Bu alanda kullanıcı adınız admin ve şifre ise değiştirmediyseniz password dur.

Giriş yaptıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran benzer karşımıza çıkıyor bu alan wifi adı ve şifresini değiştirmeye yarıyor biz bunlar ile işimiz olmadığı için “Gelişmiş Ayarlar” tıklıyoruz.

Şimdi ise yine ÜSt menüden “Gelişmiş” linkine tıklıyoruz ve sol tafta bulunan menüde “Yönlendirme” tıklıyoruz. Bu alan port açmak için kullanılıyor.

Şimdi burada modemde işimizi yarıda bırakalım ve torrent programlarından birinde veya utorrent de hangi portu kullanıcaz yada kullanmamız gerekiyor onu öğrenelim. Bunun için utorrent açık var sayıyorum ve üst menüden “Seçenekler” sonra “Tercihler” kısmına gelip aşağıdaki resimde görüldüğü gibi “Bağlantı” menüsünde işaretlediğim yerde port numarasını görebilirsiniz. Yada “Rastgele port” butonuna basarak portu değiştirebilirsiniz.

Artık port numaramızı öğrendiğimize göre tekrar dan modeme geçiş yapabiliriz. Şimdi ise kaldığımız yerden devam ederken aşağıdaki resimde görüldüğü gibi “IPv4 yarat” İbaresi var hemen altında ise benim önçeden oluşturduğum var ve şimdi bizim oluşturduktan sonra “IPv4 yarat” işleminden sonra ayarlarımız aşağıdaki gibi gözükecek.

“IPv4 yarat” dedikten sonra şimdi ise aşağıdaki gibi kendinize göre düzenliyorsunuz biz ne yapmıştık ip “192.168.0.111” diye sabitlemiştik daha sonrada port numrasını öğrenmiştik bunları bu alana aşağıdaki giibi dolduruyoruz.

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi indirme download ve upload hızımız normal gözüküyor. Sıkıntı yok gibi ama neye göre sıkıntı yok bunun için devam edelim işimizi sağlama alalım.

Sıkıntıdan bahsetmiştik peki şimdi utorrent programın hemen sağ altta ünlem varsa halen bir sıkıntı var demektir yada yeşil yanıyorsa indirme ve gönderme işleminde problem olmadığını söylüyor anlamına gelir. Yada yinede test edelim bunun için yeşil yanan yere tıklayalım ve aşağıdaki gibi test edelim.

Test edeceğimiz kısım aşağıdaki resimdeki gibidir. Bunun için “Band Genişliği”ni tikini kaldıralım çünkü bunla bir işimiz yok ve hemen altta “Network” kısımdaki port otomatik gelir ve “Testleri Başlat” diyelim. Sonuç da başarılı olursa hiç bir sorun olmadığı anlamına gelir. Eğer başarılı olmazsa ünlem işareti cıkacaktır.

Son olarak herşeye rağmen portunuzu açık olup olmadığını tam olarak öğrenmek istiyorsanız google de “port kontrol” yazarsanız portunuzun açık olup olmadığını öğrene bilirsiniz. Örneğin aşağıdaki gibi bende açık gözüküyor.

Son.

Bu Sayfa İçin Etiketler ?

Bir Yorum YazınXHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>