/
/
Thunderbird Türkçe Yapma

Mozilla Thunderbird bildiğiniz gibi maillerinizi takip etmek için kullanılıyor. Bende bir denim dedim ama ben portable sürümleri kullandığım için bununda portable son sürümünü indirdim ama ne hikmetse türkçe desteklemiyor. Bende bunu nasıl türkçe yaparım araştırmalarına girdim ve sonunda türkçe yaptım. Aşağıdaki anlatımlarımda anlaşılır olması için resimler de ekliyeceğim.

Neyse hemen ilk önçe Thunderbird den bir ekran görüntüsü verelim.

50

Ekran görüntüsünü verdikten sonra hemen nasıl türkçeleştirme yapacağız onu anlatim.

Önçelikle aşağıdaki linkte 45.1.1 sürüm için tr.xpi mevcut bunu indirelim. Eğer siz 45.1.1 sürüm değilde daha yeni sürüm veya daha eski sürüm kullanıyorsanız alttaki linkdeki 45.1.1 numaralı sürüm yerine sizin Thunderbird kendi sürüm numarasını yazın ve tr.xpi dosyasını chromeden indiriniz.

http://releases.mozilla.org/pub/thunderbird/releases/45.1.1/win32/xpi/

Şimdi Tools ve sekmesi sizde gözükmüyorsa üstteki bar’ın boş alanına sağ tıklayıp “menu bar” seçeneğini işaretleyip aktif edin. Ve Tools sekemesinden aşağıdaki resimde gösterdiğim gibi Add-ons pençeresini açalım.

51

Şimdi ise yeni sekmede açılan ve karşıma cıkan eklentiler menüsünde aşağıdaki resimde görüldüğü gibi “İnstall Add-on From File” acıp daha demin indirdiğimiz tr.xpi dosyasını seçelim.

52

Şimdi ise aşağıdaki resimde görüldüğü gibi açılan pencerede “install now” diyelim ve kurulumu tamamlayalım.

53

Şimdi ise Tools sekmesinden Options seçenekler ayarlarına girelim ve Advanced sekmesine gelelim “General” menüsünden cıkmadan buradan aşağıdaki resimde görüldüğü gibi “Config Editor…” butonuna tıklayıp açalım.

54

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi uyarıyı dikkate alalım ve onaylıyalım.

55

Karşımıza cıkan arama yerine en-US yazın ve aşağıdaki resimdeki gibi gördüğünüz resimde mavi renkli seçeneği tr-TR olarak ayarlayın.

56

Artık bukadar Thunderbird den cıkıp yeniden başlatın ve açın işde görüldüğü gibi artık türkçe. : ) Aşağıda resmide Thunderbird türkçe olarak göstermek istiyorum.

57

Son olarak herşeyi doğru yaptı iseniz thunderbird türkçe olacaktır. İlk önçe dil yamamızı indirdik sonra thunderbird tanıttık ayarlarında ingilizce dilini türkçeye çevirdik işde bukadar aslında basit bukadar yazımızın uzun olduğuna bakmayın resimlere bakarakta herşey anlaşır olup kendinize iyi bakın.

Bu Sayfa İçin Etiketler ?

Bu Yazı Hakkında Görüşlerinizi Yazabilirsiniz.