/
/
Raspbian’daki Log Dosyalarının Yerini Değiştirme

Dün “Raspberry Pi HDD-Flash Disk Ekleme-Tanitma 2” başlığı altın da şu sayfada paylaşmıştım bugün ise bazı debian klasörlerini oluşturduğumuz hdd ye yüklenmesini sağlıcaz. Örneğin log dosyalarını taşıma işlemi ile başlayalım.

Önçelikle log dosyasının yeri /var/log dosyasında tutulur biz bu log dosyasına erişimi olan bir çok dosyalarını /media/merkez klasörüne yükletmeyi yönlendirmeyi yapıcaz. /media/merkez nedir ne işe yarar neden bu dosyada başka dosya değil gibi soru geliyorsa kafanıza bu sayfayı inceleyin.

Sistem log dosyalarının yerini değiştirme

sudo nano /etc/rsyslog.conf

Yukarıda paylaştığım yol debian raspbian sürümü içindir. SSH den bu kodu yazıp nano ile açtıktan sonra örneğin /var/log/auth.log dosyasının media/merkez/var/log/auth.log gibi değiştiriyorum burada yaptığım şey ise tümünde log dosyalarının önüne /media/merkez eklememdir.

Not: Bazı yolların önünde tire ibaresi var bu ibareyi değiştirmeyin ve bu ibaresinden sonra yolu yazın.

Ben şimdi rsyslog.conf dosyası içesindeki tüm yollar benim hdd oluşturduğum yere yönlendirdim. Bir önceki yazımda /media/merkez benim hddmin yolu olduğunu söylemiştim. Bu yüzden bu hdd ye log dosyaları yönlendirme ve tutması sağlamam oldu.

Apache2 log dosyalarının yerini değiştirme.

sudo nano /etc/apache2/envvars

Yukarıdaki apachenin log dosya yoluna ulaşıp yine nano ile not defteri ile acıp icerisindeki yollar yani log yollarını kendime göre ayarlayıp derken /media/merkez yani kendi hdd me yönlendirdim yine aynı şekilde sadece log dosyalarının önüne sadece -/media/merkez/var/log/debug ekleme yaptım.

Not: Tüm dosyalarınızı değiştirmeyin sadece log dosyalarının yerini değiştirme yapın.

Proftpd log dosyalarının yerini değiştirme

sudo nano /etc/proftpd/proftpd.conf

Hemen yukarıda verdiğim yol raspbian içindir daha doğrusu debian içindir. Şimdi ise aynı apache2 log dosyaların yerini değiştirdiğimiz gibi bu proftpd içinde yolları değiştirelim.

Log dosyalarının temizleme işlemi için.

Log dosyaları bilirsinizki günlük veya haftalık yada yıllık temizleme yapılır. Şimdi temizleme yaparken log dosyaların yerini değiştirdiğimiz için aynı şekilde temizleme yapılmasını sağlayabilmemiz için bu yollarıda değiştirmemiz gerekecek yoksa değiştirmeden önce log dosyaların yerini görecektir yani /var/log . Bizim yapmak istediğimizde değiştirdimiz /media/merkez klasörüne temizleme yolunu göstermek. Bu konuya fazla değinmicem.

Yapmanız gereken tekrar debian sürümler için söylüyorum. Ve şöyle bir aşağıda hemen bir cıktı veriyorum ne yaptığımı inceleyin.

[email protected] ~ $ cd /etc/logrotate.d
[email protected] /etc/logrotate.d $ ls
apache2  apt  aptitude  consolekit  dpkg  mysql-server  proftpd-basic  rsyslog
[email protected] /etc/logrotate.d $

Buradaki dosyaları nano ile acıp yapmanız gereken log dosyaların yolunu belirlemek. Birşey daha söylim eğer isterseniz haftalık yazan yeri daily ile değiştirirseniz günlük temizlemesini sağlayabilirsiniz.

Bu Sayfa İçin Etiketler ?

Bu Yazı Hakkında Görüşlerinizi Yazabilirsiniz.