Raspberry Pi 2’de karşılaştığım problemden bahsedicem ve çözüm hakkında bilgi. Raspberry Pi için imaj dosyalarını internetden derlediğim zaman ve bunları sd karta yazdırıp raspberrypi’yi başlatıığımda network bağlantısını tanımıyor 5 dakika süre de başlangıçta zamanımı alıyordu. İnternetden imaj dosyasını derlediğim şunlardı.

  1. Ubuntu Server 16.04 LTS
  2. Ubuntu Server 16.10
  3. Manjaro Server Edition – 16.12
  4. Raspbian-Jessie-Lite
  5. ArchLinuxARM-rpi-2-latest

Yukarıdaki derlediklerim hepsi orjinal sitelerinden derkedim.

Derlediğim imajları çalıştırdığım’da raspberrypi başlangıçında “A Start Network İnterfaces” benzer hata ile karşılaşıyordum. İnterfaces dosyalarında oynama yaptığım halde ve sabit ip tanımladığım halde internet gelmiyordu. Ama terminal’de ifconfig ve ifconfig -a ile kontrol ettipimde aşağıdaki gibi olması gerektiğinde.

inet 192.168.0.10 netmask 255.255.255.0 broadcast 192.168.0.255

ama aşağıdaki gibi inet karşılığı saçma sapan ip adıyordu.

inet D6A.94V.FF0.6TN

Buna benzer saçma sapan ip adadığını farkettim. Sorunun halen ne olduğunu bilmezken en başta imaj dosyalrında derlediklerimde benzer sorunlar ile karşılaştım. Hatta Manjaroda konsola “nmtui” girip ip adadığımda ise enable yani başlattığımda başlamıyordu.

Ubuntu 16.10 da ise aşağıdaki gibi başlangıçta hata alıp internetim olmadığını yani bağlanmadığını görüyordum.

“A start job is running for raise network interfaces (2 minutes of 5 mins 1 sec)”

Alttaki resim googleden derlemedir. Örnek cıktıdır.

Sonuç olarak tümünün derlediğim imaj dosyalarında network ile ilgili sorun yaşıyordum.

Biraz komik duruma düşmüş olacam ama sorun modemden tüm portları açacam diye maç adresini engellememdi. Modemden raspberrypi nin engellenen maç adresini kaldırınca ve raspberrypi yi yeniden başlatınca sorunun ortadan kalktığını networkun düzeldiğini gördüm. Son olarak artık bir sıkıntı kalmamıştı.

Bu Sayfa İçin Etiketler ?

Bir Yorum Yazın