SD Kart yedeği almak için bir program araçılığı ile yedeklemeyi gerçekleştirebiliriz. Bunun için lazım olan bilgisayarımız ile sd kartı tanımlatabileceğimiz arasındaki sd kart okuyucusuna ihtiyacımız var.

Kısaca sd kartımızı neden yedekleme ihtiyacımız olduğundan bahsedelim. Sd kartımızı yedekleme sebeblerimizden biri ise en son yaptığınız çalışmaları kaybetmemektir. Veya sd kartımıza yeni bir img “imaj” dosyası yükledik ve ardından içerisine hangi amaçla kullanıyorsanız veya LAMP server kurduk vb.. bunun gibi içerikleri baştan baştan yapmaktansa yedekği geri yüklemek daha iyi olacaktır.

İsterseniz yedekleme nasıl alınır bundan bahsedelim. Yedeklemek için yine “Win32DiskImager” üçretsiz dağıtılan raspberry pi için kullandığımız programdan yararlanıcaz ama sadece yedekleme değil yazmak için de kullanıyor bunun için programımızı başlatalım ve aşağıdaki gibi ekran cıktısını görücez.

Yukarıdaki gibi ekran ile karşılaştıktan sonra yapmamız gereken sağ üste bulunan “Device” kısımdaki sürücü harfini seçiyoruz bu sd kartımız olmalıdır ve sol üstte bulunan “Image File” altında bulunan yere c veya d yolunu yazıyoruz ardından isim belirliyoruz ve sonuna img dosyasını yazıyoruz noktayı unutmuyoruz. Read kısmı aktif hale geldiğini görebiliyoruz bunun için eğer “Image File” yoluna birşey yazmasaydık “Read” kısmı görünmeyecekti.

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi “Read” butonuna bastıktan sonra sd kartımızı c diskine yazılıyor.

Alttaki resimde görüldüğü gibi yazmaya yani yedek almaya devam ediyor.

Yedek alma işlemi biraz uzun sürebilir bunun sebebi sd katımızın okuma ve yazma hızları faklı olduğundan daha doğrusu bilgisayardan sd kartına yüklerken kısa sürebilir ama sd karttan bilgisayara yedek alırken bu biraz uzun sürebilir.

Aşağıda görüldüğü gibi yedek alma işlemi sorunsuz gerçekleşti.

Son olarak hemen programımızı kapattıktan sonra yüklediğimiz yere giriyoruz ve aşağıdaki gibi görülmektedir.

Bu Sayfa İçin Etiketler ?

Bir Yorum Yazın