/
/
Raspberry Pi Sd Card – Windows Gparted İle Sd Kart Alanınızı Genişletin

Raspberry Pi kullanıcısıyım raspbian kullanıyordum daha sonra ubuntu ve centos dönüş yaptım. Ama Ucbirim’den veya putty ile bağlanıp df -h ile sd kart disk boyutlarına baktığım zaman örneğin ubuntu da /dev/root alanı 1.80Gb gözüküyor ama benim sd kart boyutun daha fazla bu neden bunu aşmanın yolunu aradım ve GParted Live CD ile sorunu aştım.

20

Ayrıntılı olmasada yapım aşamasını ve gerekli, yapmanız gerekenleri anlatmaya çalışacağım.

Windows GParted Aracını İndirme

İlk önçe alttaki linkten GPated iso dosyasını bilgisayarınıza indirin.
gparted.org/download.php
Not: Şimdilik son sürüm olarak bu var. “Download gparted-live-0.25.0-1-i686.iso”

Usb Yazma

Daha sonra alttaki linkten usb ye yazma aracını indirin. İstersenizde nero benzeri araçlar ile’de cd ye yazabilirsiniz işlemler aynıdır.
www.winsetupfromusb.com/downloads
Not: Bu programın boot özelliği var olması için bunu kullanmanızı önermekteyim.

Alttaki resmi inçeleyin ve usb belleğinize yazdırma işlemini gerçekleştirin.

21

Windows Boot Etme

Şuana kadar işlemlerde sıkıntı yok ise devam edelim. Windows bilgisayarınızı yeniden başlatın ve biosa girin.

Şimdi ise biosdan biosa fark oludğu için bios seceneklerine değinmicem. Açıkcası bios için ayrıtıya girmicem. Ama biosda boot ayarlarında flas belleğinizi seçin ve başlatın.

GParted Başlatmadan Önçe Gerekli Bilgiler

Ekranımız bizi böyle karşılamaktadır.30 saniye içerisinde hiç bir işlem veya hareket etmezsek “GParted Live (Default Settings)” otomatik seçilecek ve başlatılacaktır. Ve bize ilk ekrandan 4 seceneklerden birini seçmemizi istiyor. Daha sonra “Other modes of GParted Live” 2.ci seceği sectikten sonra;

22

“Gparted Live (Default setting, KMS)” secenekli ilk 1.ci seceneğimizi enter yapıp seçiyoruz. Aşağıdaki resmi inçeleyebilirsiniz.
Not: KMS seçmemizin nedeni ekranı tam algılaması içindir.

23

Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi “Configuring console-data” pençeresinde Cancel işaretleyip kılavyemiz ile cıkıyoruz.
Not: Tab ile yönlendirebilirsiniz.

24

Sonra gelecek ekrandan “numlock acık” acıp 33 uyumlu dilden birini seçmemizi istiyor bizde Turkish bende şuandaki sürümde 31.ci secenekte olduğu için aşağıdaki resmi inçeleyebilirsiniz ve 31 yazıp enter yapıyorum.

25

Tekrardan colsol penceremizde 3 secenek belirtiyor bize bunlardan ilk sencekteki GParted otomatik başlat secekli önünde 0 olduğu için 0 yazıp enter yapıyoruz. Aşağıdaki resmi inçeleyin.

26

GParted Başlatıldı

Ve ekranımız geldi.

27

GPated erkanımız otomatik başlıyacaktır. Burada ekran başlatılması ile gelen gparted uygulamsı başlatılıyor ve disklerin tanımlamasını bekliyor cok diskiniz var ise bunlarıda hemen hemen 1 dakika içirisinde tanıyor.

GParted İle Sd Kart

Ve buradan aağıdaki resimde gördüğünüz “/dev/sda (1000.00 GİB)” yazan kısımda benim farklı bir hdd tanıyor ve siz sd kart olan sd kartınızı seçip alanızı tam yani genişletebilirsiniz.

28

Bu Sayfa İçin Etiketler ?

Bu Yazı Hakkında Görüşlerinizi Yazabilirsiniz.