Raspberry Pi İle Bağlantıları Konsoldan İzleme

Başlıktan anlaşılaçağı üzere eğer dışarıya port açıp bağlantı kuruyorsanız aşağıdaki kodu kullanarak port yada botları dahil izleyebilirsiniz. Aşağıdaki kodu bir forumdan aldım ve başına ise bir kaç kod ekleyerek saniye başına günçelleme yapıyor tabi sizler isterseniz 1 saniye metodunu 5 diyelim ve yaparsanız 5 saniye de bir ekran çıktısı alırsınız.

Daha önçe biz aşağıdaki kodu kullanıyorduk bu kod sadece “who” yani ssh ile kimler bağlı onu göstermektedir.

watch -n 1 "who"

Yukarıdaki kod içerisindeki who komutunu eğer linux kullanıcısı iseniz kodu tanımışsınız dır. Biz komutu raspberry pi de halen kullanmaktayız. Buradaki amaç ssh bağlantısını 1 saniye aralığıyla tekrar yazdırarak ip adreslerini göstermektedir. Eğer ikinci kişi bağlı ise aynı şekilde bir ikinci ipi de göstermektedir.

Aşağıdaki kod ise konumuz la ilgili bir komut, bu komutu sayfanın başında dediğim gibi bir forumdan aldım ve aynı who komutunda uyguladığım gibi 1 saniye aralığıyla döngü yaparak ekrana getirmeyi başardık. Aşağıdaki kodu kopyala yapıştır yaparak kullanabilirsiniz. Hatta eğer bir serveriniz varsa ondada kullanılabilirsiniz. Kod geliştirilmeye açıktır ve hemen kodu aşağıda verelim.

watch -n 1 "netstat -ntu -polenta | awk '{print $5}' | awk -F ":" '{print $1}' | sort | uniq -c | sort -nr"

Yukarıdaki kodu root girişinde ekrana yapıştırarak kullanabilirsiniz.

Simdi ise aşağıda hemen ekran görüntüsü verelim resimde baya bir oynadık çünkü botların ipleri yer almaktaydı güvenlik açısından kırptık.

Bu kadar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir