13
02
2018

Bu işlemler için İki program gerekli bunlardan birincisi (SD Card Formatter) ikincisi ise (Etcher) programları gerekli birinci program sd kart biçimlendirip formatlamaya ikinçi program ise img uzantılı dosyayı yazdırmaya yarıyor. Biz bu işlemler için ubuntu kullanıcaz ve bunu altta vereceğim linkten indirebilirsiniz. Ayrıca indirdikten sonra winrar ile dışarı cıkartın masaüstünde olması işimizi kolaylaştıracaktır en azından açemiler için ve uzantısı img imajını alacaktır alacak şeklinde olmalıdır.

Her iki programlara aşağıdaki linkden ulaşabilirsiniz.

SD Card Formatter
https://www.sdcard.org/downloads/formatter_4/

Etcher
https://etcher.io/

Etcher programın portable sürümünü cıkarmışlar yani bu şu anlama geliyor winrar benzeri bir program ile dışarı cıkartıp direk programı çalıştırmaınıza olanak sağlıyor.

Şimdi ise proramların linkini verdikten sonra ubuntu imaj dosyasını indirme linkini verelim. Bu arada siz isterseniz raspbian ile de bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

ubuntu raspberry pi 2 için ama raspberry pi 3 içinde geçerli olan imaj dosyasını indirin uzantısı img.xz uzantısı almıştır. Aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

İndirmek için;
http://cdimage.ubuntu.com/ubuntu/releases/16.04/release/ubuntu-16.04.3-preinstalled-server-armhf+raspi2.img.xz

İndirme yolu;
http://cdimage.ubuntu.com/ubuntu/releases/

SD Card Formatter programını indirdikten sonra kurmanız gerekiyor malesef bunun portable sürümü yok. Kurduktan sonra masaüstüne gelen kısayol ile program açılır ve aşağıdaki gibi bir ekran gelir tabiki bu arada en az 16GB bir hafıza kartınız olmalı ve bilgisayara bağlanması takılmsı gerekir program açılmadan önçe. Daha sonra aşağıdaki resim vb.. sizi karşılar.

Not: Yukarıda bulunduğu resimde benim sd kartımda G harfini adamış ve harfini almış şuna dikkat etmenizi istiyorum eğer başka flash bellek yada usb den bağlı bir harddiskiniz var ise aman dikkat edin hiç bir sorumluluk kabul etmiyoruz ve şimdiden uyarıyoruz bu işlemleri lütfen bilinçli olalım.

Bulunduğu harften emin olmak için Bilgisayarıma girerek öğrenebilirsiniz.

Quick format seçili olmalı ve alttaki beyaz boş alanda farklı isim varsa silip boş bırakın. Son olarak Format kısmına bastığınızda sd kartınızı formatlıyacaktır formatlama işlemini yapmadan 2 ci kısma geçmeyin çünkü bazı sorunlarla karşılaşabilir ve sd kartınızı bozmaya kadar yolu var.


Yine yukarıdaki sonuçta başarılı şekilde formatlandığını görebilirsiniz.

Şimdi ise sd kartımızı formatlamayı yaptıktan sonra sırada ubuntuyu veya raspbian yada vb.. ama baştan söylediğimiz gibi ubuntu uzarinden gidicez. Hemen alttaki resmi inçeleyelim.

Yukarudaki resimde görüldüğü gibi ilk önce sd kartımı tanıdı ve solda bulunan Change kısımda img uzantılı imaj dosyamı seçtim ve bana hiçbir sorun cıkarmadan Flash! basmamı aktif hale geldi tabi bu olay bitmiyor belki yazdırırken farklı bir hata da verebilir bu durumda img yani imaaj dosyasını kontrol etmek ve yada sd kartınızı yarıda kesen bir şey olabilir neyse ben Flash! basıyorum ve hemen alttaki resmi inçeleyelim.

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi Starting… butonu cıktı burada bir kaç saniye bekletiyor ve alttaki resimle devam edelim.

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi yazmaya başlamış en önemli kısımda burası ve aşağıdaki gibi devam ediyor.

Artık yukarıda görüldüğü gibi sona doğru yaklaştı ve ne yarıda kesildi nede herhangi bir hata karşılaştım. Eğer hata ile karşılaşsaydım elimdeki sd kart dönüştürücüsünü ele alıp bir kaç testler yapıp sıkıntının bununla ilgili olup olmadığını tanımış olcaktım sonra hiç bir sorun yoksa sd kartımı test etcektim yada 2.ci bir sd kart ile yazdırmayı deniyecektim. Ben aklıma gelenler bunlar ama siz ne yaparsınız bilmem. Yada başka neler yapılabilir yorum kısmına düşünçelerinizi bırakabilirsiniz.

Neyse neyseki şuanda yukarıda görüldüğü gibi ben başarılı şekilde yazdırdım hiç bir sorunla karşılaşmadım. Sıra geldi raspberrypi 2 ye veya pi 3 e sd kartı yuvasına yerleştirmek.

Evet bu bölümün sonuna daha geldik.

Bu Sayfa İçin Etiketler ?

Bir Yorum YazınXHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>