Bu bölümde raspberry pi nin hazırlanması ve domain alt alan verilmesi kurulmasını anlatıcaz ve ip adresimizi sabitlicez. Daha önçe miçro sd kartın ubuntu ile hazırlanmasını anlatmıştık şimdi ise raspberry pi ye sd kartı bağladıktan sonra neler yapıcaz onun anlatımına hemen geçelim. Raspbian normalde kullanıcı adı ve şifresi bellidir ama bunu ubuntu için söyleyemiyecem. Çünkü ilk ssh bağlantısını yaptıktan sonra şifre belirlememiz gerekiyor kullanıcı adı ise ubuntu kullanılmaktadır. Aslında birşeyi atladık raspberry pi ye yani çalıştırdıktan sonra ip adresini nasıl öğrenicez evet güzel bir soru bunun için 2 yöntem var ya programlar araçılığıyla yada modemden öğrenmemiz gerekiyor. Ben 1.ci secenek olarak wireles network watcher programını öneriyorum senelerin programıdır hatta portable ‘dir yani kurulum gerektirmez. Bir şekilde raspberry pi ip adresini öğrendikten sonra bağlanalım ve kullanıcı adına ubuntu yazalım daha sonra cıkacak seçenekte tekrardan ubuntu yazalım ve son birkezde tekrardan ubuntu yazdıktan sonra yeni şifremizi yazdıktan sonra iki kez puty veya benzeri program atacaktır kapatacaktır buraya kadar doğru yaptıysanız artık. Örnek bir görüntü işlemi verelim.

Yeniden puty ile bağlanın ve kullanıcı adına ubunutu şifre ise kendi belirlediğiniz az önçeki şifreyi giriniz aşağıdaki gibi bir örnektir.

Daha sonra ilk yapmamız gereken günçelleme ve paket günçellemesi yapmaktır bunu coğunuz bilebilir ama yazmakta fayda var.

sudo su
apt-get update
apt-get upgrade

Günçellemememizide yaptıktan sonra sırada web sitemizin bulunduğu domain alan adımızın raspberry pi ye bağlı ip adresini tanımlatmanız gerekiyor ondan önçe modemden dmoz alanından tüm portları açmak gerekiyor. Ben bind veya bind9 yerine cloud flare kullanıcam nasıl olcak derseniz benim zaten hosting ve domainim var bu yüzden alt alan acıcam bunuda cloud flareden yapıcam.

Ben alt alan adına peynir verdim yani sonuç olarak şöyle olucaktır. http://peynir.biryoo.com/ adını alacaktır Tabi şuanda kapalı göözükecektir çüünkü Nginx vb.. kurmadık. Altta örnek verilmektedir.

Bu işlemlerden sonra tekrardan pi ye geri dönelim. Şimdi sırada tanıtmamız gereken iki kod var bunlar aşağıdaki gibidir.

nano /etc/hosts
açıp içerisine

127.0.1.1 ubuntu
ip adress peynir.biryoo.com

girmemmiz gerekiyor. Burada alan adınızı tanıtcaksanız eğer alan adınızıda yazmayı unutmayın Ve İp adress yazan yere ise ağ ip adresiniz değil dış ip adresinizi yazmanız gerekiyor dış ip adresinizi modemden veya arama motorlarından öğrenebilirsiniz. Daha sonra reset atalım dicektim ama isterseniz ip adresimizi de sabitleyelim ve dmoz ona göre verelim.

nano /etc/network/interfaces
açalım ve

auto eth0:1
iface eth0:1 inet static
name Ethernet alias LAN card
address 192.168.0.101
netmask 255.255.255.0
#broadcast 192.168.0.255
network 192.168.0.1
dns-nameservers 8.8.8.8 8.8.4.4

içerisine yerleştirelim bunları kendim internet sağlıyıcığıma göre yazıyorum siz kendinize göre düzenleyiniz.

Son olarak şu komutu puty den girilmelidir.

ifconfig eth0:1 192.168.0.101 up

ifconfig den kontrolü sağlıyabiliriiz.

şimdi reset atabiliriz.

shutdown -r now

Şimdi bu yazıyı burada sona erdiriyorum sırada yani birdahaki yazımda ftp kurulumunu ve hesap açma vb.. gibi paketlerin kurulumunu anlatıcam. Sağlıcakla kalın.

Bu Sayfa İçin Etiketler ?

Bir Yorum Yazın