Bu yazımızda phpmyadmin üzerinden kullanıcı açmayı ve bu kullanıcıya veritabanı oluşturcaz. İlk başta karışık gelebilir ama hiçde karışık değil zaten aşağıda bunlar ile ilgili resimde paylaşıcam ve yazılı bir şekildede paylaşıcam. Eğer sunucunuzda phpmyadmin var ise ki zannederimki root erişim olmadığı için kullanıcı ve veritabanı oluşturamaya bilirsiniz. Bazı sunucularda ise bu yazımızdaki olaya izin vermektedir. Buna şans diyebiliriz ve açamıyorsanız güvenlik sebebi ile kullanıcıyı yada kullanıcıları güvenlik sebebiyle erişimi kapatmış olabilirler. Son olarak kullanıcı açmayı örneğin cpanelden özel olarak veritabanı ve kullanıcı açmak zorundasınız. Eğer root erişim vps yada vds gibi sunularınız var ise ve phpmyadmin root erişiminiz varsa vb.. açabilirsiniz. isterseniz şimdi hemen anlatımıza geçelim.

Yapacağımız işlem phpmyadmin root olup kullanıcı hesabı açmak ve buna veritabanı oluşturmak.

phpmyadmin girişinde dil türkçe yapın ve root olarak parolanızı girip phpmyadmin kontrol panelini açınız. Birde resim verelim.

İkimci kısım ise aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşcaz.

Üçüncü kısım ise kullanıcı hesaplarına girin üstte bulunuyor ve açıldıktan sonra kullanıcı hesabı ekle ye tıklayın. Resimde altta.

Dördüncü bölümüz kullanıcı hesabı ekle bölümünde altındakileri doldduruyoruz. Kullanıcı adına phpmyadminde giriş için kullanıcağımız hesap adı ve anamakine adına “Yerel” yapın aksi halde dışarıya erişim acık olacaktır buda büyük bir sorun yaratabilir parola kısımda ise iki alanada aynı herhangi belirlediğiniz şifrenizi giriniz. Yine aşağıda bununla ilgili bir görüntü.

Beşinci bölümde ise yine devam ediyoruz. Dördüncü bölümde git dedikten sonra aşağıdaki resimde bulunan Genel bölümü açılacaktır biz buradam Veritabanına tıklıyoruz ve aşağıdaki resimde görüldüğü gibi bir veritabanı ismi giriyoruz ve sağ altta bulunan Git bölümüne yıklıyoruz.

Altıncı bölümde ise beşinci bölümde git dedikten sonra aşağıdaki resimde görüldüğü gibi bir yetki verme izni ile karşılaşıyoruz ve buna biz tümününe işaretle diyoruz ve git tıklıyoruz.

Yedinci bölümüzde ana sayfaya gelip veritabanı alanı altında beşinci bölümde hangi veritabanı ismi oluşturduysanız bu yedinci bölümde de veritabanı altında aynı veritabanı ismini oluşturuyoruz.

Sekizinci bölümde ise root girişinden cıkıp artık phpmyadminde oluşturduğunuz kullanıcı hesabı ile ve şifreniz ile giriş yapabilirsiniz.

Dokuzuncu bölümde ise veritabanı kontrol edelim eğer bir ihtimal oluşturulmamışsa aynı veritabanı ismini buradan oluşturuyoruz ve veritabanı oluşmuş ise aşağıdaki resimde görüldüğü gibi hiç bir sorun kalmamıştır.

Son: Bir yorumu çok görmeyin.

Bu Sayfa İçin Etiketler ?

Bir Yorum Yazın