/
/
Mysql Dışarıya Açma

Bazen mysql içerisinden dışarıya erişim açmak gerekir bu durumda yapmanz gereken aşağıdaki kodu inçelemeniz. Dışarıya açmak pek akıllıca olmayabilir ama bazen vds/vps gibi bir sunucu ya sahipseniz bu durumda örneğin site yedeklerinizi alabilmek için bunun gibi durumlarda ihtiyaç olabiliyor.

Yaptığımız işlemler öncelikle sunucudan mysql bir dosyasından dışarıya açmak daha sonra ise oluşturulacak kullanıcıya dışarıya açmak yada açılmamış kullanıcıyı dışarıya açmak. Bu biraz karışık oldu neyse.

Dışarıya açmak için öncelik ile konsolda açıyoruz.

sudo nano /etc/mysql/mysql.conf.d/mysqld.cnf

Ve aşağıdaki notumuzu uyguluyorsunuz.

Bul
bind-address = 127.0.0.1

# işaretini Kaldır
#bind-address = 127.0.0.1

Ve değiştir
bind-address = 0.0.0.0

Şimdi ise bu uygulamaları yaptıktan sonra devam edelim.

Şimdi eğer firewall kullanıyorsanız portu sunucudan da açmak gerekir eğer iptables kullanıyor iseniz aşağıdaki gibi port açmak yeterli olacaktır.

iptables -A INPUT -p tcp --dport 3306 -j ACCEPT

Daha sonra reboot edilip port kontrol edilir. Konsola aşağıdaki yazılır.

netstat -an | grep 3306

Çıktısı aşağıdaki gibi görünüm sağlanmış ise herşey yolunda demektir.

tcp    0   0 0.0.0.0:3306      0.0.0.0:*        LISTEN

Şimdi konsol yerine phpmyadmin den kullanıcıyı da açmak için yapmanız gereken phpmyadmine giriş yapıp Kullanıcı Hesaplarına giriş yapın ve buradan Kullanıcı Adı karşılığında Yetkileri Düzenle tıklayın. benim biryoo kullanıcı ismim olduğu için biryoo yetkilerini düzenliyorum. Daha sonra üst sekmeden “Oturum Açma Bilgisi” kısmına giriyorum ve ” Anamakine adı: ” kısmında yanında “Yerel” ismini değiştirip “Herhangi anamakine” yapıyoruz son olarak sağ altta bulunan “Git” kısmına onayladığımızda açılmış olacaktır. Bu işlemimiz sadece biryoo kullanıcısına yaptığımız için dışarıya sadece biryoo kullanıcısı ve kullanıcıya ait veritabanı dışarıya erişime açık olacaktır.

1.Örnek

2.Örnek

3.Örnek Son.

3.Örnek de görüldüğü gibi % işareti yer almaktadır bunun almamı dışarıya açık kullanıcı olmasıdır.

Son…

Bu Sayfa İçin Etiketler ?

Bu Yazı Hakkında Görüşlerinizi Yazabilirsiniz.