MSİ Anakart SATA Problemi Çözümü

Bir süre önce msi anakart sipariş verdik ve bir sürede kullanıyorduk ek olarak bir süre sonra bir kaç tane sata hdd ilavesi yapıp bağladıktan sonra sata harddisklerin kopmalar meydana geldiğini ve bazen de kopup bir daha açılmadığını gördük ayrıntıya girmek gerekirse sata harddisklerimizden bir tanesi koptuğunda bilgisayarı kapatıp yada yeniden başlattığımızda bile kopan harddisk bir türlü bağlanmıyordu aygıt yönetiçisinden baktığımızda aynı şekilde aygıt görünmüyordu ve disk yönetimden de kontrol ettiğimizde bağlantı var ama aygıt bilinmeyen bir sebeble açılmıyordu. Bilgisayar ve windows 10 açıkken kopan harddiskin elektirik güç kablosunu söktüğümüzde ve yeniden taktığımızda bağlantı başarılı biçimde oluşturup harddisk satanın yeniden bağlandığını farkettik. Bunlar sadece bazı sorunlarımız ve daha önçeki anakartta böyle bir sorun yoktu şöyle bir düşünçeye kapılabilirsiniz mesele neden anakartta şüpelendiniz diyebilirsiniz çünkü biz sadece anakart ve işlemci değiştik ayrıca eski ssd bağlı windows da ise aynı sürüm iso dosyasını yeniden kurarak kullandık yani sağı solu düşünmek gibi bir sebeb yoktu ve bu süreç de bir kaç adet harddiski de bozmuş olduk. Şöyle bir durumda vardı bilgisayar acılırken harddisk sıralamasında bazen ya çok bekletiyor yada bir sonraki adım da windows 10 yüklemesinde uzunca gereğinden fazla zaman kaybı yaşatıyordu.

Neyse bu yazdıklarımdan süreçde ne tür sıkıntıllar yaşadığımızı yada ne kadar uzun bir süreç de bilgisayar la uğraştığımızı farketmişsinizdir.

Yukarıda ki anlatımızda biraz kısa kesmiş olabiliriz ama eğer kasa içerisinde sadece sata kullanıyorsanız aşağıdaki adımları yapmak zorundasınız.

Öğrendik ki anakart bize geldiğin de SATA ayarı ahci mode konumundaydı normalde bu ayarın karşılığı IDE olması gerektiğini şans eseri farkettik. Eğer sadece c disk olarak kullanıyorsanız ve ikinci bir disk kullanmayacaksanız bu ayar ile oynamanıza gerek yok tabi karar sizin ama birden fazla sata harddisk kullanacaksanız bu ayarı biraz önçe dediğimiz gibi IDE yapmanız malesef şart. Bios da bulunan sata karşılığında ki ayarda sadece ide yada ahci mode ayarı yoktur birden fazla aynı şekilde ayar vardır bunlardan biri de raid ayarı gibi.

Bakınız burası önemli biosda ki bu ayarlar ile oynadığınızdan sonra işletim sisteminizin windows 10 vb.. yeniden kurulmalıdır örneğin bilgisayarınızı başlattığınızda windows 10 açılmaz ama açılsa bile sonra yine işletim sistemi ile alakalı bazı sıkıntılara düşme şansınız yüksek.

Biz kendi bios ‘dan bir ekran görüntüsü aldık ve sizin le paylaşmak istedik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir