/
/
Mozilla Firefox Yedek Alma Ve Geri Yükleme

41

Mozilla Firefox’un özelliği olan SYNC den bahsedicem. Sync demek “senkronize etmek” demek. Ama mozilla firefox’un bu özelliğinden biraz bahsetmek istersek. Anlatıma şöyle devam edebilirim. Mozilla Firefox sync özelliği ile kısmen yedek alma olarak düşünebiliriz. Aslında ilk önçe üye oluyoruz ve giriş yapıyoruz daha sonra sync yani bu özellik senkronize ediyor ve tarayıcının en son halini karşı sunucuya yolluyor ve örneğin 3 aylık bir geçmişimiz var diyelim bunlar Kasım , Aralık ve Ocak diyelim Ocak ayında 20 sinde mozilla firefox kaldırdık diyelim, hatdaa bir kaç eklenti de kurulmuş var sayılalım. Buarada Sync özelliğimizinde acık olduğunu var sayıyorum. Ve son olarak 1 ay sonra veya 3 ay sonra yeniden mozilla firefox kurduk ve 3 ay önçeki tarayıcımızdaki geçmiş ve eklentilerimizinde geri gelmesini istiyoruz diyelim. Şimdi burada Sync anlık senkronize ettiği için Sync yi Yeni tarayıcımızda giriş yaptığımız zaman son önçeki tarayıcımızın senkronize edilmiş halini yeni mozilla firefox’umuza geri yükler ve kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Böylelikle geçmiş ve kurulu eklentilerimizide geri yükler;

Yukarıda biraz sync ye değindim ve şimdi ise biraz neleri senkronize edebileceğimizden bahsedelim. Yada sırayla senkronize edebilecekleri söyleyelim.

  1. Sekmeler
  2. Geçmiş
  3. Yer imleri
  4. Eklentiler
  5. Parolalar
  6. Tercihler

Ayarlar ve Sync Nerede

Şimdi ise Sync ye nasıl ulaşacağımızdan bahsedelim ve ekran görüntüsünü de aşağıda ilk önçe vermek istiyorum.

42

Ayarlar kısmına ulaşmak için ve sync kısmına ilerlemek için bir çok yöntem var.

Benim için en kolay yöntem sol ALT basarak mozilla firefox acıkken sonra mozilla firefox pençeresinin sol üst tarafında seçenekler cıkacaktır ve buradan Araçlar daha sonra Seçenekler kısmına ilerleyerek tıkladıktan sonra yeni pençerede Sync kategorine ulaşabilirsiniz.

Veya mozilla firefox pençeresinin sağ üst kısmında “X” Çıkış Yap işaretinin altında alt alta üç çizgi var buradan Seçeneklere tıklayarak da ayarlara ulaşılabilir.

Veya adres çubuğuna aşağıdaki yazılarakda ulaşılabilir.

about:preferences

Veya direk adres cubuğuna aşağıdaki yazılarak Sync ulaşışabilir.

about:preferences#sync

Sync Üye Olma Ve Giriş Yapma

Sync kısmından Hesap Oluştur tıkladığımız zaman aşağıdaki link açılmaktadır. Üyelik işlemi gerçekleştirmek için internet bağlantısı gereklidir. Ve senkronize işlemi için ise aynı şekilde internet bağlantısı gereklidir. Sonuç olarak internet ağından bağlanarak mozilla firefox’un bulut sunucusuna erişmesi için sizin internete bağlı olduğunuza emin olun.

Son olarak üyelik işlemi için mozilla firefox’un açık olup adres cubuğuna aşağıdaki bağlantı linki açılmaktadır. En azından şimdilik böyle daha sonra değişirse bilemem.

about:accounts?action=signup&entrypoint=preferences

Örnek resim göstermek gerekirse;

43

Giriş için hesap oluşturduktan sonra otomatik giriş yapacaktır ve senkronize etmeye başlıyacaktır. Giriş yapmadıysa aşağıdakini adres cubuğuna yapıştırın veya Ayarlarda Sync Kısmında Girş Yap var hemen Hesap Oluşturun yanında buradan da giriş yapabilirsiniz.

about:accounts?action=signin&entrypoint=preferences

Son Olarak Bir Kaç Bir Şey

Artık her Sync giriş yaptığınızda en son tarayıcı ayarlarınız diyim ve son ayarlarınız geri yüklenecektir. Bazen geri yüklemede bir kaç dakika sonra Mozilla Firefox kapatıp açarsanız eklentilerinizde aktif olacaktır.

Son olarak ben mozilla firefox kullanıcısı olarak bu Sync işlevini gerçekten cok yararlı buldum. Ayrıca üye olurken yani yeni hesap oluştururken de istediğiniz mail servislerini kullanılabiliyor olmak cok güzel birşey ve cok avantaş sağlıyor.

Geri kalanlardan bahsetmiyorum. örneğin bilgisayar isminizide değiştirebilir veya üyelik sonrası kullanıcı adı atayabilirsiniz.

Ayrıca birşey daha var sync ye giriş yaptıktan sonra Hesabı Yönet den giriş yaparak hesabınızı silebilirsiniz isterseniz daha sonra buda notumuz olsun.

Bu Sayfa İçin Etiketler ?

Bu Yazı Hakkında Görüşlerinizi Yazabilirsiniz.