/
/
Modemin İnternet Trafiğini Takip Etme

Modemi izlemek için bir cok scriptle birlikte programlarda mevcut ben bu yazımda bir portable programı tanıtacam. Tanıtırken fazka detaya girmicem karıştırarak bir çok şeyi yapabilirsiniz. Programın adı ve linki yazımızın hemen altındadır.

Bu programla neler yapılır derseniz. Bu programı devamlı acık tutarak kotanızı takip edebilir hatta örneğin yüzde 80’nini doldurduğunuzda mailinize otomatik bildirim gönderebilir yada uyarı pençeresi cıkar. Veya saatlik günlük haftalık yada aylık ne kadar download yaptığını yada nekadar upload yapmışım görebilirsiniz düzgün hesaplamayı yapması için programı bilgisayarınız başlangıçında çalıştırmayı eklemelisiniz ve simge durumunda başlar. Ve daha bir çok şey programda ihtiyaclarımız karşılayacak kadar iş görüyor ama çok detaylı birşey arıyorsanız bu işlemlerin fazlasın yapan üçretli programlar mevcut hatta bu üçretli programlarda hangi ağın ne kadar internet kullandığı yani ne kadar upload yaptığı yada download yaptığı vb.. gibi seçeneklerde mevcut ama bu biraz cebinize zarar verebilir.

Asıl meselemize gelmek istersek bizim bu yazımızdaki amaç modemin internet trafini izlemek ama hangi ağın ne kadar kullandığını göremiyoruz bu yüzden sadece programı UPnP yolu ile bağlanarak modeme amacımız sadece modemin internet trafiğini görmek. Bu yüzden ben uydunet modemine göre söylemek gerekirse sırayla;

  1. IPsec Geçişi
  2. PPTP Geçişi
  3. UPnP Etkin
  4. PPTP

Yukarıdaki sıraladığım modemden acık olmasına bakmalısınız normalde uydunet’de bunlar modemde acık gelir ama siz yinede Gelişmiş menüsünün altından Seçenekleri kısmında kontrol ediniz.

Şimdi ise aşağıdaki resme bakalım ve buradan programın modemi nasıl gördüğünü ve uyguladığımızı görebiliyorsunuz.

Aşağıdaki resimde ise ben youtube ‘de 4k bir video başlattım ve interneti ne kadar kullandığını görebilirsiniz.

Programın adı: NetWorx

Programın linki: www.softperfect.com/…/networx/

Bu Sayfa İçin Etiketler ?

Bu Yazı Hakkında Görüşlerinizi Yazabilirsiniz.