Mikado MD-505 Ses Sistemi 5.1 Yapılandırma

Mikado md-505 ses sistemin bu sayfada hoparlörün yapılandırmasını görücez. Bazı ses sistemlerin birbirinin özelliklerinin aynı olduğunu söyleyebiliriz eğer ses sisteminizin dvd özelliği var ise aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Önçelikle elimizde bulunan mikado md-505 markalı ses sistemin ekran görüntüsünü göstermek istiyoruz.

Mikado md-505 sürümün görünümü yukarıdaki gibidir. Şimdi hadi gelin 5.1 ses özelliğini açalım bu özelliği açmak için kumandanızda dvd yazan tuşa basın subwoofer ekranınızın da du35 yazmalı 35 kısmı ses yüksekliğinizin ayarıdır eğer ses ayarınızda ses yükseltme yada azaltma yaptıysanız tabi bu ses sayısı değişebilir. Tabi burada olay bitmiyor dvd ayarını açtık ama bu sefer de 5.1 olarak mı kalacak yok sa 2.1 olarak mı devreye girecek bunu subwoofer paneline bildirmemiz gerekiyor yine bu işlem için kumandanızda sadece 5.1 ve 2.1 yazılan tuşda 5.1 seçmemiz gerekiyor peki bunu nasıl anlarız 5.1 destekli film açtığınızda 2 hoparlör çalışıyorsa ve diğerlerinden ses gelmiyor sa bu durumdan anlayabiliriz tabi bunu anlıyabilmek için önçe bu sayfadaki lerin tamamını uygulamınız gerekiyor kablo doğrulamaları dağil. Sadece bilgisayarınızda 5.1 yada 2.1 desteğini anlamak uzun bir yol olabilir bir yöntem daha var oda du35 deyken kumandadan 5.1-2.1 seçenekli tuşa bastığınızda subwoofer ekran panelinde NO yazmalıdır eğer PA seçerseniz 2.1 açık anlamına geliyor tekrar söylüyorum du35 deyken NO işaretini görüdüğünüzde 5.1 açık anlamına gelir.Bu kısım biraz uzun oldu ama eğer bu işe gireceksiniz yazdıklarımızı okumanızda fayda var. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi 5.1-2.1 tuşuna bastığımızda NO olayını görebilirsiniz. Tabi bu NO işareti 3-5 saniye sonra kaybloyor sonra du35 yazıyor.

Not: Eğer subwoofer üzerinde tuşlar var ise ve kumandanız yoksa subwoofer üzerindeki tuşlar ilede bu işlemleri yapabilirsiniz.

Şimdi gelin subwoofer arka panelindeki kablolar ile kasa arasındaki bağlantıdan bahsedelim bu alan çok önemli çünkü yaptığınız ufak bir hata 5.1 ses almasını engelleyecektir. Önçelikle bize bir kablo lazım toplamda 3 kablo bize yetecektir. Bu üç kabloyu internetden sipariş verebilirsiniz. kablonun adı “2 rca erkek 1 streo kablo” tek kablonun ismidir dediğimiz gibi bu kablodan 3 tanede elimizde bulunması gerekiyor yada şöyle yapalım gelin kablonun ekran görüntüsünü de aşağıda gösterelim.

Yukarıdaki kablomuz elimizde var olduğunu farzediyorum ve devam ediyoruz. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi 3 kabloyu da olması gereken gibi bağlıyoruz dikkat edilmesi gereken husus tek bir kablonun sağlı sollu takılması gerekmesidir.

Burası önemli CEN+SW ile gelen kablo kasa arkasındaki üç streo girişinden bir tanesi mor kısmı yerine takılmalıdır. Ve FL+FR kısımdan gelen kablo ise mavi kısma tılmalıdır. Aynı şekilde diğeri ise SL+SR kısmı ise mavi kısma takılmalıdır.Aşağıdaki resmi örnek olarak yine verelim.

Kablolarıda bağladık ama daha bitmedi bizim ankartımızın ses sistemini destekleyen realtek kurulumunu yaptık ve aşağıdkai gibi en son işlemleride yerine getirdik. Daha doğrusu aşağıdaki gibi hoparlöleri aktif ettik.

Gelin biraz ayrıntıya girelim biraz önçe CEN+SW kablosunu mor kısmına takmıştık işde şimdi realtekde de Mor kısımda da orta hoparlöleri seçiyoruz. Aynı şekilde FL+FR içinde mavi kısma kabloları bağlamıştık yine realtekden arka hoparlörü seçiyoruz son olarak da realtekden yeşil kısımda ön hoparlörün seçiyoruz.

Not: Realtek için anakartınızın modelini öğrenip sonra anakartınızın web sitesinden indirebilirsiniz.

Hoparlölerden 5.1 ses sistemini algılayabilmek için seslerinde 5.1 gerçek çıkışlı olduğunu bilmemiz gerekiyor aksi halde hoparlörden yada devam lı soldan ses alırsınız yada hoparlölerin tümünden aynı anda ses alırsınız. Değişiklikler gösterebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir