/
/
Linux Sunucu Kurulumu 1 Başlangıç

Not: Diğer bölümleri için raspberry pi kategori bölümünü geziniz. Veya arama yapınız.

63

Karar veremedim aslında bu işlemler uzun süreceği için detaylı anlatmaya. Ama karar verdim evde linux sunucusu ile nasıl server ile detaylı site yayın açmaya.

Şuanda 1 ve 2 ve 3 gibi sıralayarak konu acarak sever kurulumu anlatıcam detaylı olarak. Size önerim windows bilgisyarınızdan sanal ortamda linux kurarak yayın yapmayın. Örneğin projeler için kullanılan linux işletim sistemli rarpberry pi 2 artık 3 cıktı ve 3 sürüm daha performanslı 2 ye göre. Yani bir rasperry pi 3 alarak bu işlemleri gerçekleşirirseniz sizin yararınıza olur.

Bu işlemler debian gibi ubuntu veya linux mint gibi debian tabanlı sistemler için geçerlidir.

Ben raspverry pi 2 üzerinden anlatımı gerçekleştirecem. Aşağıdaki linkte raspberry pi 2 için ubuntu server mevcut indirip cd kartınıza yazdırabilirsiniz. Alttaki linkten sadece
Ubuntu Server Minimal 16.04
veya
Ubuntu Server Standard 16.04

https://ubuntu-pi-flavour-maker.org/…/

İndirebilirsiniz. Diğer sürümler ev sürümleri olduğu için ağınızı kendinizi driver kurmalısınız tanıtmalısınız.

2.ci bölüm ve sonrakileri okuyun ondan sonra çalışmalarınıza başlıyabilirsiniz.

Raspberry pi 2 de ubuntu yazdırdıktan sonra kullanıcı adı ubuntu şifre ubuntu default olarak gelir. Bağlanabilmek için putty programına ihtiyac duyulmaktadır. Raspberry pi 2 veya raspberry pi 3 linux kullanımını azda olsa biliyorsanız kendinizi geliştirmek için cok iyi bir fırsat. Hatta Centos bile raspberry pi kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. raspberry pi nin kendi işletim sistemi Raspbian diye geçiyor ve raspberrypi sayfasından son sürümü indirebilirsiniz buda debian sistemlidir ama kendi paket sunucuları var raspbian işetimin.

Devam edecek..

Bu Sayfa İçin Etiketler ?

Bu Yazı Hakkında Görüşlerinizi Yazabilirsiniz.