/
/
Linux SSH Kurulumu Ve Başlatmak

Önçelikle kuruluma başlamadan önçe frewall varsa kapatmalısınız veya 22 portunu frewall da izin vermelisin örneğin çoğu linux tabanlılarda iptables kurulu gelmektedir örneğin centos da. centos un olmazsa olmazlarından biri iptables frewall programıdır.

Debian için iptables i kaldırmak için

apt-get remove iptables

komutunu kullanabilirsiniz.

Daha sonra kuruluma geçelim kurulum çok basittir. Eğer ssh açık değilse ssh yi kurmalısınız SSH nin açıklamasını yapmıcam en azından ssh programı bağlanabilmenize yarar söyleyip konuyu burada kesicem. Ve kurulum için ise sadece debian ve centos için kurulumu söylicem.

Centos için SSH kurulumu:

yum -y install openssh-server

Bir not: Eğer centos başlangıçında ssh başlatmasını istiyorsanız yukarıdaki kurulumdan sonra hemen aşağıdaki komutuda girmeyi ihmal etmeyin.

chkconfig sshd on

Şimdi ise debian tabanlılar için anlatıma geçelim Bu debian tabanlılar dememin anlamı, ubuntu, debian, linux mint gibi daha bir çok sistemlerde kullanabilirsiniz.

Debian için SSH kurulumu:

sudo apt-get install openssh-server

Bu komutta sudo kullanmamın nedeni eğer root giriş yapmadıysanız sudo komutunu kullanmak zorundasınız ama benim tavsiyem root girişi yapmadan hicbir kodla uğraşmayın yok benim için güvenlik daha önemli derseniz sudo kullanmak zorundasınız ama ben yine uyarıda bulumak istiyorum eğer linux da uğrasacaksanız ve işlemlerinizi konsol da yapacaksanız root kullanıcı olmayı unutmayın yoksa sizi bir çok hatalar bekliyor olacaktır.

Başlatmak için ise:

service sshd start

Restart için ise:

service sshd restart

Bu Sayfa İçin Etiketler ?

Bu Yazı Hakkında Görüşlerinizi Yazabilirsiniz.