/
/
Linux Shutdown Komutunun Tanımı

Bugün kısadan shutdown komutunun tanımını yapıcaz. Önçelikle bir resim cıktısını verelim daha sonra açıklamalarına geçiş yapalım.

Resimde görüldüğü –help komutu ile başlıyalım bu komut kısa ve sade şekilde kullanımı anlatmış man komutunu kullanırsanız eğer daha detaya azda olsa açıklamalarıyla inilir. Örneğin;

shutdown --help

Yukarıdaki kod belirttiğim gibi kısa açıklama yaparak bilgi verir ne bilgisi derseniz konumuzdan anlaşıldığı gibi shutdown komutunun kullanım bilgilerini vermektedir.

veya

man shutdown

Hemmen yukarıdaki komut ise daha detaylı bilgi vermekle kalmaktadır.

Şimdi ise –halt komutunu inçeleyelim bu komut ise linux sisteminizi direk kapatmaya yarıyor örneğin şöyle düşünülebilir elektirik kesintisi yaşadınız ve bilgisayarınız vb.. kapandı. İşde demek istediğimde aynen bu şekilde komut biraz araştırdım ve linux sistemine zarar verdiğini okudum. Bu komutu genelde cok zor durumlarda kullanıldığını da söylemekte fayda var. Peki bu komut nasıl kullanılır hemen söyleyelim.

sudo --halt

Yukarıdaki komutu kullanırsanız hemen komutunuz işleme girer ve görevini gerçekleştir. Ayrıca daha bitmedi bir yöntem daha var.

shutdown -H now

Evet yukarıdaki komut ise aynı işlemi gerçekleştirken bir şeye dikkat etmeniz gerekiyor. Büyük küçük harflere dikkat etmelisiniz örneğin -H komutu büyüktür Linuxda bir komutda küçük harf bir başka işlem yaparken büyük harf ise başka işlem ile görevlendirilir.

poweroff komutu bilgisayarınızı yani linux işletim sisteminizi normal bir şekilde kapatmaya yarar. Bu komut şöyle kullanılmaktadır ve yine iki yöntemle.

sudo --poweroff

Bu komut yani yukarıdaki kod konsola yazıldığında yani üç birime yazıldığında güvenli bir şekilde bilgisayarınızı vb.. kapatmaktadır.

shutdown -P now

Bu komut ise yani yukarıdaki kod ise 1.ci komut ile aynı işlemi gerçekleştirmektedir. Hiç bir farkı yoktur.

Şimdi ise reboot komutunu tanıtalım aslında bu komut bu sayfadaki komutlardan en cok kullanılan komutdur. anlamı ise restart yani yeniden başlat anlamına gelmektedir. Peki nasıl kullancaz hemen görelim.

sudo --reboot

Bu yukarıdaki komut yazıldığında bilgisayarınızı vb.. yeniden başlatır.

shutdown -r now

Yukarıdaki komut aynı işlemi gerçekleştir. Yani bilgisayarınızı vb.. yeniden başlatır.

-h komutu güvenli bir şekilde bilgisayarınızı vb.. kapatır. Ayrıca yukarıdaki -H komutundan kaynaklara göre daha güvenliymiş. Yani problemsiz bilgisayarınızı vb.. kapatabilirsiniz. Örneğin komut şu şekilde kullanılmaktadır.

shutdown -h now

Yukarıdaki komut bilgisayarınızı güvenli bir şekilde kapatmaya yarıyor.

-k komutu daha önçeden programlanmış bir yani görevlendirilmiş uygulama varsa bu komut ile bilgisayarınızı yeniden başlatıncaya kadar iptal ediyor. Kullanımı ise şu şekildedir.

sudo shutdown -k now

Yukarıda hemen açıklmayı yaptım bu yüzden burayı es geçiyorum.

şimdi ise son komutumuz olan -c komutu bu ise -k komutu ile aynı benzerlikte ama görevleri farklıdır. Bu komutun görevi yada şöyle yapalım hemen bir örnek verelim.

sudo shutdown -h 30

Yukarıdaki komut 30 dakika sonra bilgisayarınızı vb.. kapatır. Yani göreve eklenir.

sudo shutdown -r 30

Yukarıdaki komut ise 30 dakika yine olunca bilgisayarınıza türkçe anlamıyla yeniden başlatır.

Şimdi ise bir saat belirleyelim

sudo shutdown -h 23:00

Yukarıda belirlediğimiz saat akşam 11 de bilgisayarınızı kapatır.

Şimdi konumuza dönelim ve bunun gibi verilen hizmet görevleri yapıldığında eğer komutu iptal etmek isterseniz hemen kodumuzu yazalım.

sudo shutdown -c now

Yukarıdaki komut verildiğinde belirlenen saatde veya tarihte kapanma yada açma gibi vb.. işlemler iptal edilmesine bu komut işlem görüyor.

Bu Sayfa İçin Etiketler ?

Bu Yazı Hakkında Görüşlerinizi Yazabilirsiniz.