/
/
Linux Parola Değiştirme Yöntemi

Başlığı böyle koymamın sonrasında hacker olarak düşüncesine girdiyeseniz girmeyin çünkü linuxda bir düzen vardır bu düzeni ise kuralllar belirler kurallarıda siz belirlersiniz tabi çok iyi linux kullanıcı iseniz.Linux acık kaynaktır herşey elinizin altında herşey konsalda biter bitmeyenler de var yok değil. Neyse fazla uzatmadan konumuza dönelim.

Kullanıcısınız diyelim root dan bassetmiyorum bu durumda parola nasıl değişir öğrenelim önçelikle kullanıcı ve parolanızı bilmeniz şart çünkü parola değişirken sudo dahi girseniz bazı işletim sitemlerinde sizde parola isteyecektir.

Kullanıcı iken parola değiştirme:
Şimdi aşağıdaki gibi passwd komutunu verdiğimizde bizden şifre isteyecektir bu şifre kullanıcı şifremizdir daha sonra 2 kere de yeni şifrenizi yazarsanız kullanıcı şifrenizi değiştirmiş olursunuz.

NOT: Komutta kullanıcı parolanızı girin.

[email protected]:~$ passwd
Changing password for user.
(current) UNIX password:

sudo passwd dye bir komut girersek root parolasını değiştirmiş oluruz işlemler yine aynı ama bazı işletimler sistemlerinde root kullanısının şifresini girerken yine sizden parola isteyebilir bu parola, kullanıcı parolanızdır.

NOT: Komutta kullanıcı parolanızı girin.

[email protected]:~$ sudo passwd
[sudo] password for user:

Root iken parola değiştirme:
Root iken parola değiştirken örneğin bir kullanıcı parolasını değiştirmeye kalkdığımızda örneğin passwds engin komutunu girmemiz yeterlidir. Ve daha sonra adımları izleyerek sonucunda kullanıcı parolasınıda değiştirmiş oluruz.

passwd engin

Konsolda kullanıcı eken root girişi yapma:

Kullanıcı olarak giriş yaptık peki sonra tekrardan cıkıp root olarak mı giriş yapıcaz hayır bunun için de kural var Bu kural bir komut girerek daha sonra root parolası girerek root ile konsoldan geciş yapmış olucaz. Peki komut nedir hemen altta yazıyorum ve ve bu komuttan sonra yönergeleri izlyerek root geçiş yapabilirsiniz.

sudo -i

Bu Sayfa İçin Etiketler ?

Bu Yazı Hakkında Görüşlerinizi Yazabilirsiniz.