Hangi sebep den olursa olsun linux kullanıcıları kullanıcı hesapları acarlar daha sonra insanlık hali unutulabiliyor hangi hesaplarını açtıklarını bu durumda eğer root yada kendi hesabınızı unutmadıysanız doğru yerdesiniz çünkü bir hesap ile bağlı ve oturum açmış olmak zorundayız. Buraya kadar sorun yoksa artık tüm açılmış kullanıcı hesaplarını öğrenebilirsiniz. İki şekilde kullanıcı hesaplarını listeleme şansımız var Eğer sizden habersiz kullanıcı hesabı açılmış bile olsa bunu farketip görebilirsiniz aynı şekilde ftp hesapları içinde geçerli eğer ftp hesaplarınız var ise bunlar da dahil görebilirsiniz. Çok uzattık galiba hemen işleme geçelim.

İki seçenek ile linux kullanıcı hesaplarını görebilme şansımızın olduğunu söylemiştik 1.ci seçenek şöyle aşağıdaki kodu root olup yada kullanıcı hesabınızda yazdığınızda hemen listeleyecektir.

cat /etc/passwd

İkinci seçenek ise aşağıdaki kod yine aynı şekilde putty yada terminalde girdiğinizde tüm kullanıcı hesaplarıını listeleyecektir.

lastlog

Olay budur bunlar akılda bile kalınacak kodlardır basit kodlardır. Yinede ben unuturum diyorsanız bir yere not almanızda fayda var.

Şimdi ise ben resimler ile bir cıktı görüntülemek istiyorum 1.ci seçenekteki cıktı aşağıdaki gibi görüntülenmektedir.

İkinci seçeneğimizin kodları ise aşağıdaki gibi yer almaktadır.

Bir yazımızın sonuna daha geldik herşey bu kadar.

Bu Sayfa İçin Etiketler ?

Bir Yorum Yazın