Örneğin ilk bilgisayar aldığımızda sevinerek ilk işimiz programlarımızı kurmak yada oyun kurup oynamak olur veya web sitelerinde forumlarda blog gibi gezmek olur vb.. Ama şunu kendimize sormamız gerekiyor bu bilgisayar hiç kullanıldımı ve driver leri kuruldumu bu iki soru önemli örneğin bir mağazaya gittiğimizde bir laptop seçtiğimizde yada önerdiklerinden sonra alacağımız laptop masadan alınıp paketlenip size verebilirler tabi bu bir ihtimal ve biz bu ihtimalden yola gidicez diğer bir usus ise depodan hiç acılmamış paket halinde elinize tutuşturabilirler. Biz bu iki hususdada aynı şekilde hususlara değincez.

Evet bu hususda yazımızda şöyle devam edelim. Eğer masadan alınıp size temin ediyorlarsa büyük ihtimalle çalıştırılmış halde olucak ve firma mağaza tekrardan format atacaktır tabi bu belki ama her ne yapmış olurlarsa olsunlar sonucda bu laptop bir süredir çalışır halde olmuş oldu olacak. Bir günde masada kalmış olsa 3 ayda mağazada kalmış olsa vb.. bu laptop yada kasa yada laptop kullanılmış olmuş olucak.

Bilgisayar yada Laptop alındıktan sonra daha önçe kullanıldımı.

1) Herhangi bir firmadan alışveriş yaptığınızda eğer alacağınız Laptop yada Kasa yada Ekran vb.. alıyorsanız ve size inçeleme şansını verdiyseler hangi kategoriye yönelik kullanım için alacaksınız çok önemli mesela oyun için yada iş için bu gibi durumlarda Bilgisayar yada Laptop özelliklerini kendniz ona göre belirlemelisiniz eğer iş içinse ekran kartı çokda yüksek almanıza görek yok tabi bu sadece bir örnek.

2) Bu şıkta ise şuna değinelim eğer kullanılmış ise büyük ihtimalle windows günçelleme yapmışlardır. Eğer yapmadıysalar her ihtimale karşı windows günçelleme yapmak doğru olacaktır.

3) Kullanılmış olsun yada olmasın windows lisanslı halde size temin ediyorlar. Eğer lisanslı olmadığını gördüyseniz lisanslamalarını istemeniz en doğal haklarınız ama bilinki lisanslıyorlar.

4) Kullanılmış bir bilgisayarda veya önçelikle laptopda bataryayı test etmenizi öneriyorum.

5) Son

Bilgisayar yada Laptop alındıktan sonra daha önçe kullanıldmadıysa.

Bunlara değinmek değil tabi ama asıl amacımıza dönecek olursak laptop yada kasa aldıktan sonra neler yapılmalı bundan bahsedelim.

İsterseniz şöyle bazı kasa yada laptop aldıktan sonra ne yapılması gerekiyor hemen sıralayalım.

1) Sakın ve sakın laptop yada kasaya format atmayın çünkü garanti dışı kalacaktır.

2) Laptop yada Kasanın vidalarını açmayın yine aynı şekilde garanti dışı kalacaktır. Aynı çep telefonlarda olduğu gibi.

3) Ben bir ceviirim vidayı anlamazlar demeyin anlıyorlar anlaşılıyor herhangi bir durumda firmayı yada mağazayı arayıp derdinizi anlatıp size yapmanız gerekeni söyliyeceklerdir hatta kargo ilede gördemenizi isteyebilir yada yakındaysanız mağazaya cağırabilirler.

4) Laptop yada Kasa kullanırken en önemli kısım ise eğer ekran kartınız yani monitörunüz 4K destekliyorsa ve izleyemiyorsanız monitorunuzun marka firma sitesine girip monitor modelinizi yazdıktan sonra driver indirip kurmalısınız. Örneğin ben firma sitesine girip monitörün driverini indirip kurduktan sonra 4K izlemeye başladım.

5) Laptop yada Kasa kullanılmış belki olduğundan size tavsiyem azda olsa aldığınızdan itibaren kasma yada donma varsa Denetim Masasın’dan Kullanıcı Hesaplarından bir hesap acın ve yönetiçi yapın daha sonra bilgisayarınızı kapatın dikkat kapatın diyorum sonra 4 5 dakka sonra acın ve yeni hesabınızla oturumu açın farkı göreceksiniz ve en azından bu windows 10 için geçerli.

6) Microsoft Visual C++ 2008 den başlayıp 2018 e kadar yada bugüne kadar windows microsoft sitesinden indirip kurun. Bunlar hem programlar için hemde oyunları çalıştırabilmek için geçerlidir gereklidir sonra program niye acılmıyor yada niye çalışmıyor demeyin zaten bunun için ayrı bir konu açmayı planlıyorum.

7) Eğer yeni bir kullanıcı hesabı açtıktan sonra Görev Yönetiçisini acın ve Başlangıç kısımdakini içinde bulunan programları hepsini devre dışı bırakın bunlar başlangıç’ta çalışmayacaktır hatta açılışda birazdaha cok az bir farkla daha hızlı acılacaktır.

8) Bilgisayarınızın Aygıt Yönetiçisinden Driverlerini kontrol edin ve kurulmuşmu değilmi değilse firma sitesinden bir şekilde kurunuz.

9) Eğer kasa yada laptop kullanılmışsa büyük ihtimalle arka planda windows 10 ise günçelleme yapmıştır. Eğer kullanılmış değilse hiç açılmamışsa depodan cıkarılmışsa size önerebileceğim windows 10 sona kadar günçellemeleri yapın internet hızınıza göre bu windows 10 günçellemeleri son bulacaktır.

10) Son

Not: Bildiğimiz kadaarı firmalalar kullanılmış mal vermezler biz sadace bu yazımızda bir bir ihtimal olarak belirttik Ayrıca bu yazımızda aklımızda bulunması gereken bir kaç örnek verilmiştir..

Bu Sayfa İçin Etiketler ?

Bir Yorum Yazın