Evet başlık biraz uzun oldu ama yazıyı elimden geldiğince kısa tutmaya calışacam eğer yazı uzarsada yapacak birşey yok en azından sonuna kadar okursanız az da olsa biraz tecrübe kazanacağınıza ve bilmediğiniz bazı şeyleri biz açıklamış olup öğrenmiş olursunuz.

Biz yaklaşık 3 sene yada bilemedin 2 sene bir firmanın isim vermicez bu firmanın hostingini kullanıyorduk. yaklaşık bir kaç ay önçe hostingi uzatmaya karar verdik ve 1 yıldaha zamanı gelmeden uzattık uzattktan 1 kaç hafta sonra siteyi bazı nedenlerden dolayı kapattık erişimi kapattık ve tam 5 6 gün sonra tekrar erişime açtık ve 1 gün sonra ftp’ye baktığımızda bazı bilinmeyen dosyalarımızın olduğunu farkettik ama şunu söyleyebilirim erişime kapatmadan önçe dosyalarımız normal şekildeydi anlamadığımız bu dosyalar 6 gün içerisindemi oluştu yoksa 1 gün sonra açtığımız zaman içerisindemi oldu bir bilgimiz yok neyseki bu ftp içerisindeki dosyaları farklı bir sanal windows içerisine indirdik bazı inçelemelerde bulunduk bu dosyalar ilk 404.php dosyasından geldiğine karar verdik ayrıca funcrions.php gibi bir kaç dosyaya da bulaşmış bunlar tabiki sadece tema içerisinden gelme olduğunu söyliyebilir ayrıca ana dizinde faklı bir dosyada daha ulaşmış bu dizinden bize mail geliyordu fazla ingilizcemiz yok ama gelen mailde bilgisayarınızdan mas….. yaptığınızı gördük videoya cektik ve eğer şu tarihe kadar şu şu kadar bilmem amerikan dolar karşılığında bitcoin göndermezseniz ifşa edicez vb.. gibisinden maillerinde spam olarak bize düştüğünü farkettik. Ayrıca sunucumuzda bunları temizledikten sonra hatta sql indirip tek tek toplu temizleme yaptıktan sonra maillerinde durduğunu farkettik. Buarada biraz önçe 404.php dosyası içerisinden dosyların bir kısmı base64 şifreleme medodu kullanılmış ve içerisinde burası saklı kalsın ayrıca aklımıza gelmişken mailler sacma sapan adreslerden gelmiş olup iletişim kurduğumuzda yolladığımız mailler bize geri düşüyordu.

Şimdi sunucularda kısacası nerden olursa olsun bizden yada sunucudan kaynaklı olursa olsun sunucular asla bu konularda hacklendiğinizi bildirdiğinizde kısacası banane demekden cekinmiyoralar en azıından bizim bulunduğumuz firmanın tepkisi bu şekildeydi neyse ben bunu anladım çünkü resmen bana gelmiş temayı ben yaptığım halde senelerdir aynı plugin leri ve bilinmiş pugin leri yani eklentileri kullandığım halde bana gelmiş warez nulled tema kullanmayın bilmediğiniz eklentileri kullanmayın sunucuya farklı dosyalar atmayın bu gibi durumlarda hack yersiniz demeleri harbiden cocukca karşı tarafı küçümseyerek hiç bir şey bilmiyormuş gibi karşı tarafa davranmaları bence bilmiyorum ama ben çok ayıpca buldum yani nebilim.

Neyse sonuç ise burada anlatmak istedeğim eğer hack yerseniz kimseyi sorumlu tutamıyorsunuz ama bilmiyorum mahkeme yada dava biri acarda ozaman mahkeme seyri ne olur sonuc neye gider bilinmez. En azından bugün hiç birşey yapamıyorsunuz.

Şimdi ise size bir şey daha bahsetmek istiyorum yada söyle söylim daha önçe seneler önçe farklı bir sunucularda barındırılıyordum bu sunucularda rar yada zip yada resim gibi dosyalar barındırmak serbestti haliyle bizde sallıyorum 9-10 tane küçük dosya barındırdım. Biraz hızlı atlıyorum burayı. Ve yeni sunucuya geçtiğimde yine bir kaç yıllık içerikli dosyalarım bir süre sonra silindiğini farketttim. Hosting sahipleriyle iletişime geçtiğimde bana bu tür dosyaların zip rar txt yada belli bir php dosyasının büyük bir dosyaya iletildiğinde kendilerinin sildiklerini söylediler tabi ben bu işin yasal olmadığını ve birazda üstlerine gidince bana sunucularda program otomatik sildiklerini söylediler ve mail adresime bakmamı istediler bana bir kendi firmanın sözleşmesini yolladılar.

Yani uzatmadan yine yaptıkarı daha doğrusu kendilerin sözleşme oluşturmaları sonucun da 2 yıldan fazla uzattığım hosting çöp oldu. Buda demek oluyorki param var biraz linux dan anlıyorsam biraz bir kağıt sözleşme oldumu…

Son olarak söyleyeceklerim ve bunlardan biraz olsun ders cıkarılacaksa bir hosting yada bunlarda dahil vds veya vps alacaksanız hosting sözleşmesini mailinize yada sayfa linkini isteyin eğer bir hostingde benim gibi 1 tanede olsa dosya barındıracaksanız dosya barındırma izinlerin olup olmadığını ne kadar bir dosyasnın boyutu ne kadar barındırabileceği olduğunu bunun gibi aklınıza ne gelirse bir not defterine yazın ve bu notu teknik destekden bir bildirim acın ve sorun ama şunuda söylemekte fayda var herkez işini görene kadar yapıyor parayı aldıktan sonra güler yüz nedense soluyor bam başka bir durumla karşı karşıya kalıyorsun unutmayın bunu.

Biraz önçe baktım ne ana sayfada footer kısmında dahil söleşme bilgisi var nede hosting kayıt esnasında sözleşme bilgisi var söz sizde.

Son…

Bu Sayfa İçin Etiketler ?

Bir Yorum Yazın