/
/
Harddisk Duruyor Sorununa Çözüm

74

Uzun zamandır bu problemi araştırıyordum sonun da çözüme ulaştım. Aslında ben kendi harddiskimde problem olduğunu düşünüyordum ama değilmiş hatta durduktan sonra blgisayarıma girdikten sonra hdd içine girince biraz bekletiyordu ve hdd den bip sesi gibi bir parça sesi geliyordu neyseki windowsun yani işletim sistemin güç performans dengini sağladığı için harddiskin durdurduğunu anladım öğrendim. Windows 10’da bu işlem 20 dakika ile ayarlı olduğunu öğrendim. Yani 20 dakika süre boyunca harddiskde hiç bir oynama olmaz ise harddisk bu süre sonunda kapanacaktır. Ben bios ayarlarını bile sırf bu harddisk durmasını engellemek için araştırdım ama nafile biraz önçe dediğim gibi bu ayarı Denetim Masası’ndan Güç Seçenekler’inden yapıcaz. Eğer sizinde böyle bir probleminiz varsa çözüm için okumaya devam edin.

Şimdi nasıl bu çözüme ulaşcaz onu hemen anlatarak başlıyalım.

Önçelikle alttaki yolu takip ederek “Sabit diski kapatmak için beklenecek süre” kısmına gelelim. “Bu işlem Windows 10’da yapılmıştır.”

Denetim Masası > Güç Seçenekleri > Dengeli (Önerilen)Plan Ayarlarını Değiştir > Gelişmiş güç ayarlarını değiştir > ?

Burada “Güç Seçenekleri” penceresi altında “Gelişmiş ayarlar” açılacak buradan hemen ” Dengeli [Etkin] ” görüyor olmasınız ve hemen altında bize ayarlarını değiştirebileceğimiz seçenekler sunuyor. Buradan “Sabit Disk” altından “Ayar (Dakika)” var burası normalde “20” ile sınırlıdır. Biz bunu “0” yaparsak harddisk devamlı calışacaktır.

Son işlemi yaptıktan sonra bilgisayarı kapatın ve kısa bir süre sonra yeniden açın. “Not: Yeniden başlat demeyin.”

İşlem sonunda artık harddiskleriniz veya harddiskiniz artık durmayacak ve devamlı calışır halinde olacaktır. Bu arada en üste bir resim ekledim örnek olacak yani zaman güç hdd ayarını buradan yapıyoruz.

Bu Sayfa İçin Etiketler ?

1 Yorum - “Harddisk Duruyor Sorununa Çözüm”

 

  1. 3 Haziran 2019, 20:13 Cevapla

    teşekkür ederim çok işime yaradı ama bu harddiske zarar aslında çalışma saati ve sağlık açısından

Bu Yazı Hakkında Görüşlerinizi Yazabilirsiniz.