Cyber Panel Ftp İp Adresini Değiştirme

Cyber panel kurulumu sonrasında sanal da ftp bağlantısı gercekleştirmek isteyebilirsiniz veya bulunduğunuz sunucunuzun ip adresi değişmiş olabilir bu durumlarda ayrı olarak ftp alanlarınıza erişim için sunucunuzun yada sanal ağ ip adreslerini kendi ip adresleriniz ile değiştirmek zorundasınız.

Peki ip adresini değiştirmek için nasıl bir yol izlemeliyiz bu durumda yapmanız gereken tek şart ssh bağlantısı kurmanız. Böylece ssh bağlantısı kurarak ip adresinizi değiştirebilirsiniz.

Hadi gelin şimdi ip adresi değişimi yapalım. SSH bağlantısı gerçekleştirdikten sonra root olmanız gerekiyor ve aşağıdaki yolu nano ile açınız siz istediğiniz ile açabilirsiniz.

nano /etc/pure-ftpd/conf/ForcePassiveIP

Açılan pençere de ipinizi görmüş olacaksınız böylece yeni ip adresiniz ile değişim gerçekleştirdiğiniz de ftp hesaplarınıza yeniden bağlanmaya devam edebileceksiniz.

Bizim ipimiz aşağıdaki gibi olsun.

444.666.99.00

Bu durumda aşağıdaki yeni dış ip adresimle değiştirmek zorundayım.

00.99.666.444

Eğer sanal da kullanıyorsanız ilk kurulumdan sonra ftp hesaplarınızı da açtıktan sonra erişim gerçekleştiremezsiniz çünkü cyber panel kurulum sırasın da dış ip adresinizi ele alarak ftp hesabınızın ipini yazar. Bu durum da aşağıdaki örnekleri ele alalım.

SSH ile bağlandıktan sonra ifconfig komutunu terminale yazlır ve;

ifconfig

böylece ağ iğ adresiniz gözükür bizim ipimiz aşağıdaki gibi olsun.

192.168.1.36

Bu durumda sanalda olduğumuz için bu ipimizi yazmak zorundayız. Bu durumda ağ içerisinde olduğumuz için ftp hesaplarımız ile bağlantı başarı şekilde gerçekleştirmiş oluçaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir