CMD’den Program Sonlandırma

Bazen can sıkıntısına benim gibi düşüyorsanız bu sayfa sizin de yardımınıza koşabilir öyle zaman oluyor ki programı kapatma ya çalışıyorum yetmez gibi sonlandırıyorum ama banamısın demiyor sonuç olarak eğer programları kapatamıyorsanız ve bu oyun da olur ozaman devam edelim.

Şuan ki işlemleri cmd yönetici olarak açıp gerekeni yapacaz diyebilirsiniz ki görev yöneticisi var ordan yapın malesef bu işlem de bazen pasif kalıyor. En azından benim gözlemlerim böyle.

Komutumuzun adı taskkill eğer linux kullanıcı iseniz bu komut size tanıdık gelebilir. Komutun detaylı bilgilerine ulaşmak isterseniz aşağıdaki komutu kullanabilirisiniz.

taskkill /?

Yukarıdaki işlem ile ilgili küçük bir görsel çıktısı vermek istiyorum.

Bilgisayarınızda çalışıp kullanılan bütün programları listelemek isterseniz aşağıdaki çıktı işinize yarayabilir.

tasklist | more

Aynı şekilde bir görsel daha verelim konumuz la ilgili.

Şimdi de konumuz ile ilgili bir kaç örnek verelim. Önçe görev yöneticisini açalım üst sekmenin altında bulunan “Durum” yazısı üzerine sağ tıklayıp PID seçili bırakalım ve ardından sonlandırmak istediğiniz pid numarasını aşağıdaki gibi cmd pençeresinde doldurmalısınız.

Orjinal;

taskkill /F /PID PidNumarası

Örnek;

taskkill /F /PID 12345

Bir örnek daha yapalım bu sefer bir önçeki işlemi hiç karıştırmayalım ve görev yöneticisini açalım yine üst sekmenin altında bulunan “Durum” yazısına sağ tıklayalım ve bu sefer “işlem adı” seçili bırakalım şimdi işlem adı altında bulunan programların bulunan isimlerinde birini seçelim ve örnek olarak işlemimizi yapalım.

Orjinal;

taskkill /F /IM programAdı.exe /T

Örnek;

taskkill /F /IM notepad.exe /T

Bu adımda yaptığımız işleme göre bir önçekine göre direk programı çalışan ismiyle programı kapatmış olduk.

Konumuzla ilgili bir çok örnek verilebilir di ama ben sayfanın başında verdiğim kod ile daha çok ayrıntılı bilgi alabileceğinize inanıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir