/
/
Bitlocker Kullanımı Hakkında Bilgiler

Bitlocker kullanımı hakkında bilgilere değinmeden önçe bu yazıyı baştan sona okuyun hatta bitlocker hakkında detaylı bilgi için arama motorlarından bilgi sahibi olun. Çünkü şifreleyeceğiniz hdd yada flash bellekler hakkında sonra yarı yolda kalmamak için bazı şeyleri göz ardı yada gerekirse gözden çıkarmak gerekebilir biraz önçe dediğimiz gibi hem bu sayfayı hemde arama motorlarından bilgi sahibi olmayı unutmayın. Blog sayfalarında yorum kısımlarını da gözden geçirmeyi unutmamanızı tavsiye ediyorum.

Bu sayfada başlıklarada yer vermek istiyorum çünkü daha anlaşılır olacağını düşünüyorum. Başlayalım.

Bitlocker Nedir ?

Bitlocker nedir dendiğinde bir sürü düşünçeye kapılabilirsiniz ama şunu bilmek lazım ki bir virüs ten korunma yolu değildir bitlocker sadece bir hdd vb.. şifrelemeden ibaretden başka bir şey değildir örnek olarak verecek olursak eğer evinizde çocuğunuz yada başka kişiler bilgisayarınıza oturduğunda diskinize ulaşmasını istemiyorsanız devreye bitlocker sistemi giriyor bir forumda cevaben virüsten korunma diye bir ibare kullanılmış ve konu hortlamış buna cevaben eğer diskiniz bitlocker kapalıyken virüs bulaştıysa tamam dır bulaşması imkansız ama bulaştıktan sonra bitlocker açtığınız da malesef o diskede bitlocker açıldığında vürüs bulaşması olacaktır. Bitlocker biraz önçe verdiğimiz örnek gibi sadece verilerinizi gizlemeye yarar yani şifresini bilen sadece girer bilmeyen açma şansı yoktur peki şifremizi unursak ne aşamaya girebiliriz gibi dediğinizi duymaktayım. Hadi bunuda yeni başlıkta anlatalım.

Bitlocker Unutulan Şifre ?

Bitlocker ile diskinizi oluşturduğunuzda işlem sonunda size bir txt formatında kod veriyor eğer şifrenizi unuttuğunuzda bu kod ile verilerinizi kurtarmanız için planlayabiliyorsunuz. Eğer hem şifre hem kodunuzu kaybederseniz yapmanız gereken geriye sadece hdd yada usb, yada bellek vb.. formatlamanızdan başka geriye birşey kalmıyor. Eğer format kısmını tavsiyem elinizde bir usb içerisinde windows olup bilgisayarınızı kapatın ve diğer diskleri sökün çalıştırın ve disk biçimlendir me bölümüne geldiğinizde disk silin oluşturun tekrar hepsini silin sonra bilgisayarınızı kapatın disklerinizi takın açın ve bilgisayarıma sağ tıklayın yönetden disk bölümünden oluşturun ve harf adayın hepsi bu kadar. Peki başka yöntemi yokmu var ama windows yani microsoft nasıl kırılmıyorsa ve bunu sadece microsoft ile adil bilişim suçlar açabiliryor. Ayrıca boşuna vaktinizi hiç harçamayın çünkü 3. parti bir program yok.

Peki şimdi de benzer 3. part programlardan bahsedelim.

Bitlocker Ve Benzer 3. Parti Programlar

Bu konuda bitlocker diğerlerine göre kafkan biçilmez ama bilmek de fayda var ki tüm programların hepsinin kendine özgün prensibleri vardır. Bu tür programları kullanırken dikkat etmek gerekir çünkü yazımın başında belirttiğimiz gibi açık konuşmak gerekirse gözden çıkarmak gerekebilir. Bu konuya biraz sonra değiniçem ve bu tür program yada programlar metotlar hemen hemen faklı işler arka planda ne kadar kod varsa da işlemi aynı olsa da yapımları farklıdır hep farklı yollardan gelinse de sonuç aynı olabilir hatta biri kırılabilirken diğeri sanki önü kesilmiş bir kafdan dan kırılamaz haldedir neyse demek istediğimiz biri birlerinden farkı sadece şifre sıfırlanması yada kurtarılamamasıdır.

Nelere Dikkat etmeliyim ?

Dikkat edilecek husus hdd sağlık durumunu gözden geçirmelisiniz bunu yada programlar araçılığı ile gözden geçirebilirsiniz. hdd vb.. ses geliyorsa bu gibi disklerde bitlocker kullanmamanızı tavsiye ediyorum. Bitlocker kullanacağınızın diskinizi uzun ömürlü kalacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz her ne kadar şifreli kalsa da arka planda çalışacağı için yada hdd nizin güç elektriği devamlı aktif olacağı için ömrü daha da azalacaktır yıllardır bilgisayar kullanıcı olarak bitlocker işine girdikten sonra daha kısa bir sürede bozulduklarını farkettim.

Problem yaşarmıyım ?

Evet başlıkta belirttiğimiz gibi malesef problem yaşarsanız baştan başlayalım bitlocker kullandığınız işletim sistemine format attığınızda bir daha bitlocker şifreli diskinize ulaşamaya bilirsiniz bu yönden mağdur olanlar malesef çok ve yorumlarda da görüyorum. Hatta bitlocker kullanımlı hdd nizi farklı bir bilgisayara yerleştirdiğinizde malesef yine dosyalarınızı kaybedebilirsiniz. C diskine bitlocker ile şifrelediğinizde bilgisayarınızı bir daha açamaya bilirsiniz. Bazen güç yetersizliğinden bitlocker olan diskinizi açamaya bilirsiniz.

Aslında problem yaşarmıyım çümlesine sadece yaşarsınız demek de doğru değil belki sisteminizi sadece günçelliyorsunuzdur ve format attırmıyorsunuzdur bitlocker devam edebilir yada format önçesi bitlocker kaldırıp böylecede devam edebilirsiniz. Ama ne kadar sağlıklı olur bilinmez.

Bitlocker Hangi İşletim Sistemlerini Destekler

Aşağıdaki tablo da Windows Vista dan itibaren Windows 10 olan günümüze kadar olan desteklenen işletim sistemlerini görebilirsiniz.

Windows Vista Ultimate Enterprise
Windows 7  Ultimate Enterprise
Windows 8  Professional Enterprise
Windows 10 Professional Enterprise

Son…

Bitirmeden önçe biraz önçe bahsettiğimiz problemlerden vb.. microsoft bir el atarda ve bu çözümlere hatta diğer blog arkadaşlarımızın blog sayfası altında da bulunduğu yorumlara göz atarsa da ve bir çözüm bulması dileğiyle. Umarız bir gün stabil bir bitlocker kullanırız.

Not: Bu yazımız hakkında düşüncelerimizi zaman la değiştirebilirim.

Bu Sayfa İçin Etiketler ?

Bu Yazı Hakkında Görüşlerinizi Yazabilirsiniz.