Bitlocker kullanımı hakkında bilgilere değinmeden önçe bu yazıyı baştan sona okuyun hatta bitlocker hakkında detaylı bilgi için diğer web sitelerini de ziyaret edip bilgi sahibi olun çünkü şifreleyeceğiniz hdd yada flash bellekler hakkında sonra yarı yolda kalmamak için bazı şeyleri göz ardı yada gerekirse gözden çıkarmak gerekebilir biraz önçe dediğimiz gibi hem bu sayfayı hemde diğer web sitelerini ziyaret etmeyi tavsiye ediyoruz. Blog sayfalarında yorum kısımlarını da gözden geçirmeyi unutmayınız.

Bu sayfada başlıklar ile yer vermek istiyorum çünkü daha anlaşılır olacağını düşünüyorum. Başlayalım.

Bitlocker Nedir ?

Bitlocker nedir dendiğinde bir sürü düşünçeye kapılabilirsiniz ama şunu bilmek lazım ki bir virüs ten korunma yolu değildir bitlocker sadece bir hdd vb.. şifrelemeden ibaretden başka bir şey değildir örnek olarak verecek olursak eğer evinizde çocuğunuz yada başka kişiler bilgisayarınıza oturduğunda diskinize ulaşmasını istemiyorsanız devreye bitlocker sistemi giriyor bir forumda cevaben virüsten korunma diye bir ibare kullanılmış ve konu hortlamış buna cevaben eğer diskiniz bitlocker kapalıyken virüs bulaştıysa tamam dır bulaşması imkansız ama bulaştıktan sonra bitlocker açtığınız da malesef o diskede bitlocker açıldığında vürüs bulaşması olacaktır. Bitlocker biraz önçe verdiğimiz örnek gibi sadece verilerinizi gizlemeye yarar yani şifresini bilen sadece girer bilmeyen açma şansı yoktur peki şifremizi unursak hangi aşamaya girebiliriz gibi dediğinizi duymaktayım. Hadi bunuda yeni başlıkta anlatalım.

Bitlocker Unutulan Şifre ?

Bitlocker ile diskinizi oluşturduğunuzda işlem sonunda size bir txt formatında ve içerisinde bir kod veriyor eğer şifrenizi unuttuğunuzda bu kod ile verilerinizi kurtarmanız için planlayabiliyorsunuz. Eğer hem şifre hem kodunuzu kaybederseniz yapmanız gereken geriye sadece hdd yada usb, yada bellek vb.. formatlamanızdan başka geriye birşey kalmıyor. Eğer format kısmını tavsiyem elinizde bir usb içerisinde windows olup bilgisayarınızı kapatın ve diğer diskleri sökün çalıştırın ve diski biçimlendir me bölümüne geldiğinizde diski silin oluşturun tekrar hepsini silin sonra bilgisayarınızı kapatın disklerinizi takın açın ve bilgisayarıma sağ tıklayın yönetden disk bölümünden oluşturun ve harf atayın hepsi bu kadar. Peki başka yöntemi yokmu var ama windows yani microsoft nasıl kırılmıyorsa ve bunu sadece microsoft ile adil bilişim suçlar açabiliyor. Ayrıca boşuna vaktinizi hiç harçamayın çünkü 3. parti bir program yok.

Peki şimdi de benzer 3. part programlardan bahsedelim.

Bitlocker Ve Benzer 3. Parti Programlar

Bu konuda bitlocker diğerlerine göre kafkan biçilmez ama bilmek de fayda var ki tüm programların hepsinin de kendine özgün prensibleri vardır. Bu tür programları kullanırken dikkat etmek gerekir çünkü yazımızın başında belirttiğimiz gibi açık konuşmak gerekirse gözden çıkarmak gerekebilir. Bu konuya biraz sonra değinicem ve bu tür program yada programlar metotlar ile hemen hemen faklı işler arka planda ne kadar kod varsa da işlemi aynı olsa da yapımları farklıdır hep farklı yollardan gedinse de sonuç aynı olabilir hatta biri kırılabilirken diğeri sanki önü kesilmiş bir kafdan dan kırılamaz haldedir neyse demek istediğimiz biri birlerinden farkı sadece şifre sıfırlanması yada kurtarılamamasıdır.

Peki Nelere Dikkat etmeliyim ?

Dikkat edilecek husus hdd sağlık durumunu gözden geçirmelisiniz bunu yada programlar araçılığı ile gözden geçirebilirsiniz. hdd vb.. ses geliyorsa bunun gibi disklerde bitlocker kullanmamanızı tavsiye ediyorum. Bitlocker kullanacağınızın diskinizi uzun ömürlü kalacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz her ne kadar şifreli kalsa da arka planda çalışacağı için yada hdd nizin güç elektriği devamlı aktif olacağı için ömrü daha da azalacaktır yıllardır bilgisayar kullanıcı olarak bitlocker işine girdikten sonra hdd ‘lerin daha kısa bir sürede bozulduklarını farkettim.

Problem yaşarmıyım ?

Evet başlıkta belirttiğimiz gibi malesef problem yaşarsınız baştan başlayalım bitlocker kullandığınız işletim sistemine format attığınızda bir daha bitlocker şifreli diskinize ulaşamaya bilirsiniz bu yönden mağdur olanlar malesef çok ve yorumlarda ise görüyorum. Hatta bitlocker kullanımlı hdd nizi farklı bir bilgisayara yerleştirdiğinizde malesef yine dosyalarınızı kaybedebilirsiniz. C diskine bitlocker ile şifrelediğinizde bilgisayarınızı bir daha açamaya bilirsiniz. Bazen güç yetersizliğinden bitlocker olan diskinizi açamaya bilirsiniz.

Aslında problem yaşarmıyım çümlesine sadece yaşarsınız demek de doğru değil belki sisteminizi sadece günçelliyorsunuzdur ve format attırmıyorsunuzdur bitlocker devam edebilir yada format önçesi bitlocker kaldırıp böylecede devam edebilirsiniz. Ama ne kadar sağlıklı olur bilinmez.

Sona Gelmeden Önçe Bitlocker Hangi İşletim Sistemlerini Destekler

İşletim SistemiSürünTür
Windows VistaUltimateEnterprise
Windows 7UltimateEnterprise
Windows 8ProfessionalEnterprise
Windows 10ProfessionalEnterprise

Son Olarak

Bitirmeden önçe biraz önçe bahsettiğimiz problemlerden vb.. microsoft bir el atarda ve bu çözümlere hatta diğer blog arkadaşlarımızın blog sayfası altında da bulunduğu yorumlara göz atarsa ve bir çözüm bulması dileğiyle.

Umarız bir gün stabil bir bitlocker kullanırız.

Not: Bu yazımız hakkında düşüncelerimizi zaman la değiştirebilirim.

Bu Sayfa İçin Etiketler ?

Bu Yazı Hakkında Görüşlerinizi Yazabilirsiniz.