4
06
2018

Merhabalar Arkadaşlar; Bugün sizler ile bilgisayarınızdan cmd konsolu ile nasıl bilgisayarınızı kapatacağını anlatıcam sebep çok olabilir. Örneğin bir indirme programınız açık olabilir bu programda ne kadar bir süre sonra geçe biteceğini hesaplayıp yapmak istediğimiz ilede bat dosyası içeriğine yazıp daha sonra görevlendirip örneğin sabah 5 de ayarlayıp kapattırabilirsiniz. Yani bir çok amaçlarda kullanabilirsiniz bunlardan sadece birisi bu. Tabi biz şuanda bat dosyasını ve görevlendirmeyi anlatmıcaz sadece kısadan kapatma işlemini anlatıcaz bunu da konsoldan yani cmd açıp işlemlerimizi buradan gerçekleştiriçez.

Öncelikle Win+R ile cmd yazarak yada windows 10 arama yerine cmd çalıştırınız yönetici olarak çalıştırmak zorunda değilsiniz.

Hemen alttaki kod bilgisayarınızı 30 saniye ile 1 dakika içerisinde otomatik kapatmaya yarıyor.

shutdown -s

Eğer iptal etmek isterseniz elinizi çabuk tutup aşağıdaki kodu yazmanız gerekiyor bilgisayarınız kapanmadan önce. Bu işlem hepsi için geçerlidir.

shutdown -a

Şimdi örnek ile başlayarak kendimizi geliştirelim. Hemen yine aşağıdaki kod saniye baslı işlem yapmaktadır burada 60 numarası 1 dakikanın saniyesidir. Örnek verecek olursak.

shutdown -s -t 60

60 saniye olduğunda bilgisayarınız kapanacaktır. Yine bir örnekle devam edelim ve 120 saniye ise 2 dakikadır bunun için ise aşağıdaki kod ile devam edilir.

shutdown -s -t 120

Şimdi 1 saat den başlıyalım 1 saatde 3600 saniye olduğuna göre aşağıdaki kod yazıldığında 1 saat olduğunda yine bilgisayarınız kapanacaktır.

shutdown -s -t 3600

Son bir örnek daha yapacak olursak 2 saat 7200 saniye yapar bunuda şu şekikde kodlamak gerekir.

shutdown -s -t 7200

Diğer örnekler ise 3 saat 10800 yapar 4 saat 14400 yapar 5 saat 18000 6 saat 21600 yapar ve böyle devam eder. 0 ile başlar 315360000 saniyeye kadar kullanabilirsiniz bunun dışında farklı problemler ile karşılaşabilirsiniz yani sıkıntı yaşıyabilirsiniz. Ayrıca konu başında bat oluşturmaktan ve görevlendirmekten bahsetmiştim bunun için ayrı konu acıcam ayrıca bu sayfada bulunan içerik sadece bilgisayarı kapatmak içindi yakın zamanda reset yani yeniden başlatmayı da anlatı’cam.

Bu Sayfa İçin Etiketler ?

Bir Yorum Yazın







XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>