Önçelik ile Güç seçeneklerinden bahsetmeden önçe Güç seçenekleri ne işe yarar bundan bahsedelim. Windows 10 ile gelen veya önçesi, güç seçeneklerinde kasa üzerindeki pawer tuşu değiştirilebilir yada ekran koruyucu olarak adayarak örneğin 15 dakika sonra diye ayarladığımız da ekran kararmaya geçer yada uyku moduna ayarladıysanız yine aynı şekilde uyku moduna girecektir yani demem o ki bir cok ayarı kısıtlı olmak üzere her türlü kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Şunu da belirtmek gerekirse eğer ekran kartı driver kurulu değilse yine bazı ayarlar gözükmemektedir.

Peki Güç seçenekleri bilgisayarımda nerede veya nerede bulabilirim. Güç seçeneklerini windows 10 önçesine kadar denetim masasından erişiliyor’du bu yazıyı paylaştığım ana kadar şuanda windoows 10 sürüm olarak son cıkan 1903 sürümü bulunmaktadır. Bazı ingilizce kaynaklara göre windows 10 da yani gelecekte “denetim masasının” kaldırılacağı da söylenmektedir. Neyse windows 10 da pencerenizin sol atta bulunan başlat butonun sağ tarafında arama yeri bulunmaktadır buradan denetim masası yazarak cıkan pencereden sağ üste bulunan “Görüntüleme ölçütü” kısmında “Küçük Simgeler” haline getirseniz ve çıkan yada değişen alandan “Güç Seçenekleri” ni görebilirsiniz. İkincisi ise yine pencerenizin sol alt tarafında bulunan aynı şekilde arama yerine “Güç ve uyku ayarları” yazıldığında açılan pencereden “ilgili ayarlar” kısmında bulunan “Ek güç ayarları” tıkladığınız da yine aynı kapıya cıkacaksınız.

Daha önce bahsettiğimiz gibi eğer ekran kartı driver kurulu değilse uyku ile ilgili bazı ayarlar gözükmeyecektir.

Benim önerim uykuyu kapatmalısınız çünkü ne kadar bazıları desede bilgisayar yani windows 10 uykuya geçtiğinde bütün programlarınız acık olmasada değinmek istediğim konu ise bazı acık olan programlar bozulabiliyor bunun gibi bazı olayların önüne geçmek için uyku modunu kapatıp illada ekranım siyah olsun istiyorsanız ya ekran koruyucu ayarlarından gerekeni yapın yada yine “Güç seçenekleri” nden “Ekranı Kapat” kısmında belli bir dakika sonrası ayarını yapıp bunu size öneririm. Hatta ekran koruyucusunda ekran acıldığında kilitli ekran getirttirebilirsiniz.

Şimdi ise hemen altta bir görüntü verelim ve bu görüntüde neler var bakalım.

Daha önçe denetim masası ve Güç seçeneklerinden bahsetmiştik. Ve yukarıda görüldüğü gibi güç seçeneklerine girildiğinde buna benzer bir pencere sizi karşılar. Bu pencerede biraz bahsedelim. Bu pencerede sol üstte görüldüğü gibi “Denetim Masası Giriş” penceresine hızlı giriş için bizi karşılamış. Hemen altta ise yine sol tarafta dört menü ve sağ tarafta ise ilk bizi karşılayan bazı ayar bilgileri var mesela sağ tarafta bulunan “Dengeli (önerilen)” kısımda mesela örneğin harddisklerin uyku moduna geçisini uzatabilir yada kapatabilirsiniz bu sadece örnek ve buna benzer güç ile ilgili bir cok ayar burada gizli.Sol tarafta bulunan “Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin” kısmında birazdan acıklıyacaz. Yine altında bulunan “Güç planı oluştur” kısmında bir ayar oluşturup bu ayarları kendinize göre yapıp bir oluşturabilirsiniz ama biz bunu değinmicez. Ve “Ekranın ne zaman kapatılacağını seçin” bu konuya da birazdan değincez ve şimdilik es geçiyorum. Son olarak “Bilgisayarın uyku moduna geçme ayarlarını değiştir.” bu konuya yine fazla değinmicem ama şunu diyebiliriz “Güç düğmelerin yapacakların seçin” yeri ile hemen hemen aynı hem bazı bilgisayarlar da değişiklik gösteriyor hemde laptop lar için geçerli bir kısım olduğunu söyliyebilirim daha çok laptoplarda aktif edilebiliyor.

1 – Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin…

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi “Güç düğmelerinin yapacakların”ı içine girildiğinde bizi karşılayan pencere resimdeki gibidir ve pencerede bulunan ayarlar “Güç düğmesine bastığımda” karşılığında ne olmsını istiyorsanız onu yapabilir olması gereken “Kapat” olmalıdır ayrıca hemen altta bir ayardaha var ve bu ayarda “Uyku düğmesine bastığımda” karşığında ne olması gerekiyorsa yine olması gereken “Uyku” olmalıdır. Siz yine kendi ayarlarınızı kendi seçeneğinizi yapabilirsiniz.

2 – Ekranın ne zaman kapatılacağını seçin…

Bu kısımda ise güçün boştayken ne komut verirseniz onu yerine getirmesi için planlayacaktır mesela “Ekranı kapat” kısmında 0 “sıfır” yaparsanız ekran devamlı acık olacaktır şunu söylemekte fayda var lütfen bu durumu ekran koruyucusuyla karıştırmayın. Ayrıca Ekran kapat kısmına örneğin 15 dakika verirseniz bilgisayardan ayrıldıktan sonra mause oynatmadığnız üzere yada engel olmayan bir şey yoksa 15 dakika olduğunda ekran kararacaktır taki siz mause yada fare ile oynatana kadar eğer kapalı haldeyken fareyi hareket ettirirseniz yada ettirdiniz siyah ekran dan çıkacaktır.

Yine bilgisayarı bu alanda uyku modunu ayarlayabilirsiniz örneğin 15 dakika sonra ekranı kapat 30 dakika sonra uyku moduna al vb..

Daha önçe bilgi vermiştik yine aynı yere geldik “Gelişmiş güç ayarlarını değiştir” tıklayarak Gelişmiş ayarlar altında bir cok uyku modu ayarlarını değiştirebilir yada gözden geçirebilirsiniz.

3 – Bilgisayarın uyku moduna geçme ayarlarını değiştir.

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi “Ekranın ne zaman kapatılacağını seçin… ” kısımdaki ayar ile hemen hemen aynı bu alan çoğunluk ile laptop larda geçerli olmuş olup masa üstü bilgisayarlarda eşitmiş gibi gözüküyor en azından bizim gözlemlememiz öyle.

Sizinde bu yazı hakkında bilginiz veya öğretici yada yanlışımız var ise yoruma alalım.

Bu Sayfa İçin Etiketler ?

Bir Yorum Yazın