Bugün sizlere tecrübe edindiğim önçesi ve sonrası için ses sistemimden bahsedicem. Daha önçe kullandığım ses sistemim streo 5.1 ses sistemim vardı bu ses sistemimini yıllardır kullandım ve bir elektirik sıkıntısıyla malesef yandı ve garantisi olmadığı için de malesef elimde kaldı. Sonra bir hoparlör almam gerekiyordu ve arayışta bulundum ama almışken dedim ki 5.1 ses sistemini alim ve ayrı ayrı ses alma düşüncesine kapıldım sonra maddi durumuma göre bir ses sistemini internetden sipariş verdim ve 3 4 gün içerisinde geldi.

Artık ses sistemim geldi ve bilgisayara montajını yapıp bağladım bir film açıp denedim baktım ki sesler hepsinden aynı anda geliyordu bir yerde ters giden bir şey vardı ve baktım ki windows işletim sistemi update den Realtek HD Audio kurduğunu farkettim proramımı açtım ve seçeneklerden 5.1 olarak ayarladım birde media player classic programını ayrıyetten 5.1 olarak kurdum ve yine sıkıntılarım devam etti internetten biraz araştırmalar yaparak 5.1 sistemlerin ayrı ayrı ses alabilmek için filmlerinde 5.1 çıkışlı olması gerektiğini öğrendim sonra denediğimde ayrı ayrı ses alıyordum ama hoparlörden gelen ses bu sefer sadece sağlı sollu olmak üzere çift kanallı ses alıyordum yine biraz önçe windowsun kurduğu programa geri döndüm ve buradan kontrol ederek streo seçeneğini 5.1 olmasını gözlemledim ve ordanda sesi test ettiğimde problemlerim devam etti denetim masasından ses ayarlarına gelip oradan da 5.1 ayarını kontrol ettim realtek den yaptığım için bu alan da seçili olmuş ama yine değişen bir şeyler yoktu tekrar internet den veya arama motorlarından yabancı dilde bazı araştırma yada aramalara koyuldum ve “subwoofer” için gelen kablo sadece streo içinmiş yani bu da demek oluyor ki işin içinde farklı dümenler vardı bu yüzden birazdaha araştırmam da bana toplam 3 kablo 6 ayrı ve 3 giriş li olmak üzere kablonun olması gerekdiği ni anladım ingilizcem fazla olmadığı içinde iş başa düştü dedik ve aşağıdaki kabloyu internetden temin ederek sipariş verdim. Bu şekilde şansımı denemeliydim.

Yukarıdaki kablodan üç tane temin ederek 1 kaç gün sonra tekrar elime geçti ve “subwoofer” arkasındaki 2 uclu 1 kabloyu yani eskisini çıkartarak 6 giriş 3 kabloyu bağladım ve üç giriş streo kabloyu da kasanın arkasına bağladım daha sonra bilgisayardan tekrar realtek programını açtım ve sağ taraftan arka panel altında bulunan yeşile sağ tıklayarak “konnektor” ayarlarından “ön hoparlör çıkışı”nı verdim yeşilin hemen üstünde bulunan kısımda ise mavili alanda ise “arka hoparlör çıkışı”nı verdim ve son olarak altında bulunan kısımda ise “Orta/Subwoofer Hoparlör Çıkışı” verdim ve sağlam olsun dedik bilgisayarı yeniden başlattım ve artık realtek üzerinden “sol” “sağ” “arka sol” “arka sağ” “orta” ve son olarak “bas” kısmınıda test ettiğimde herşeyin doğru gitti ni görmüş oldum.

Örnek 1;

Örnek 2;

Örnek 3;

Artık geriye izlemek yada 5.1 dektekli online oyunları oynamak kaldı.

Daha bitmedi nereye…

Evet bazı uyarılarda bulunalım çünkü daha hoparlörün “subwoofer” arka çıkışlarından bahsetmedik. Önçelikle aşağıdaki resmi verelim ve açıklamasında bulunalım.

Resimde görüldüğü gibi bazı kısımları kapattık. 1 ile listelediğimiz kısım 5 dış hoparlörün bağlanacağı yer yalnız dikkat etmeniz gereken birer birer bağlayın ve realtek den test ederek sıralamanızı öneririm.

2.ci kısımda ise biraz önçe bahsettiğimiz 3 kablonun girişlerini bu alana bağlamanız gerekiyor 1.ci karıştırmayın ve ayrıca yine aynı şekilde bağladıktan daha sonra realtek ile girişleri kontrol etmeniz gerekiyor.

3. ci kısım ise tekli olan yer radyo yeri diğer kısım ise streo olarak 3 kabloyu temin etmeden önçe kullandığım yerdi bu durum da artık orası da boş kalmıştır.

Açma kapama düğmesi her hoparlörlerde olcak diye bir kayde yok ama bizim verdiğimiz resimde görüldüğü üzere var. Not: bende de var.

Bazı durumlardan bahsetmek istiyorum. Önçelikle;

  • Web tabanlı uygulamalardan 5.1 yada farklı bir ses sistemleri ile çıkış alamazsınız. Örneğin youtube den video izlediğinizde 5.1 çıkışı alamazsınız.
  • İndirdiğiniz filmlerin 5.1 çıkışlı olmalı aksi halde tüm kanallardan aynı sesi alırsınız.
  • Aynı şekilde oyunlar içinde geçerlidir. Aksi takdirde 5.1 sesi alamazsınız.
  • Bazı oyunlarda 5.1 çıkışı ayarlardan seçilmelidir.
  • Türkçe filmlerin 5.1 çıkışı çoğun da bulunmamaktadır. Nadir diyebilirsiz.

Sona geldik ve diyeceklerimiz bu kadar umarım faydalı yazı olmuştur.

Bu Sayfa İçin Etiketler ?

Bu Yazı Hakkında Görüşlerinizi Yazabilirsiniz.