31
01
2019

Benim bilgisayarımda windows 10 geçiş yaptığım da baya bir yavaşlık söz konusuydu tabi windows 10 dan önçe kullandığım windows 7 de de biraz olsun windows 10 kadar olmasada bir yavaşlık söz konusuydu. Biraz araştırmalara geçtim ve hatta windows 10 da iken bilgisayarımda yenilikler yaptığım için daha doğrusu kurcaladığım için formatta atmak zorunda kaldım. Bizim amacımız windows 10 yavaşlık söz konusunu aşmak olduğu için işde bu yazımızda bunun için doğdu. Bir kaç tüyo dan bahsedeceğimiz hepsi windows 10 için ve yavaşlık söz konusu için.

Denemenizde fayda olacağını düşünüyoruz yine sizlede yavaşlık söz konusu var ise.

Masaüstü Sistem Yapılandırmasını Aktif Hale Getirmek

Bazı sistem yapılandırmasını açmak gerekiyor ve bu yapılandırmalar ile bazı bileşenler aktif hale geleceği için tüm sistemin rahat çalışabilmesini saglıyacaktır. Çünkü bazı bileşenler kapalı olduğu için windows 10 işleim istemi düzgün ve dar boğazlı çalıştığı için windows 10 işletim sistemi ağır çalışmasına sebep oluyor. Şimdi bu işlem için ne yapmak gerekiyor işleme geçelim.

Önçelikle Win+R veya Çalıştırı başlatalım windows arama özelliğinden de açabilirsiniz. Sırasıyla

Win+R

msconfig

Masaüstü Sistem Yapılandırması > Pençeresi önünüze düşmesi gerekiyor.

Hizmetler > bölümüne geliniz ve,

Tüm Microsoft hizmetlerini gizle > tık kaldır

Uygula > ve X cıkın.

Bu bölümde işlemlerimiz bukadar.

Temp Klasörünü Temizleme

Temp Klasörünü temizlemek en iyi formül sayılabilir dolduğunda yada var olduklarında örneğin web sitelerine giriş yaptığınız da bir cerez adı altında klasör oluşturur ve bunu ikince kez web sitesine başvurduğunuzda cerezler oluştuğu için daha hızlı girişler veya resimlerin daha hızlı acılmasına sebep olur ama bilgisayar windows programlarında ise programların bozulmasına sebep olabilir şahsen ben kendim yaşadım bu durum için bir kaç kez.

Yani demek istediğimiz temp klasörünü arada bir temizlemenizde fayda olur. Çünkü bu temp kalasörü zamanla hep dolacaktır.

Peki nasıl silecez temp klasörünü hemen dilimizce anlatmaya calışalım.

1.Yöntem

Alttaki yollda temp klasörünüz bulunur alttakini kopyalayıp bir klasör açıp üst kısma yazdığınızda ama “Kullanıcı adı” yerine sizin windows 10 hesap adınız ne ise onu o alana yazmalısınız. Böylece Temp klasörün içine kolayca ulaşabilirsiniz.

C:\Users\Kullanıcı adı\AppData\Local\Temp

2.Yöntem

2.ci yöntem ise “Bilgisayarıma” çift tıklayın “C Disk” çift tıklayın “Kullanıcılar” çift tıklayın Windows “Hesap İsmine” çift tıklayın “AppData” çift tıklayın “Local” çift tıklayın daha sonra “Temp” klasörüne tıkladığınızda Temp klasörüne ulaşmış olacaksnız.

Bir de yolunu hemen altta verdim böylece sizde kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Bu Bilgisayar/C. Yerel Disk/Kullanıcılar/*Kullanıcı Adı*/AppData/Local/Temp

Artık temp klasörüne ulaştığımıza göre Temp klasörü içerisinde “CTRL+A = Delete” hepsini seçip silebiliriz. Ama önçelikle tavsiyem şudur ilk önçe bilgisayarınızı yeniden başlatın ve hiç bir program çalıştırmayın ve açık program varsa da kapatın.

Not: Eğer bu yöntemde klasörleriniz gözükmüyorsa gizli klasörlerini açmanız gerekmektedir.

Başlangıç da Çalışanları Kapatma

Programları başlangıç da çalıştırmak doğru bir yöntem değildir. Daha doğrusu kullanaçağınız zaman çalıştırmak en doğru bilgi çözümdür. Kapatmak için windows 10 da görev yöneticisini çalıştırın ve üst sekmeden “Başlangıç” kısmına gelin burdan hepsini devre dışı bırakın Windows İşletim sitemini yani windows 10 çalıştırdığınız da veya başlattığınızda farkı göz ile görülebilir biçimde göreceksiniz.

Son

Teşekkürler

Bu Sayfa İçin Etiketler ?

Bir Yorum YazınXHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>