Bir önçeki vsftpd raspberry pi ile ilgili kurulumu ve anlatımımı anlatmıştım sanırım bazı sıkıntılar oluştu örneğin bir tanesi ftp den yada filezilla dan bağlanıp yine örneğin bin dosya sildiğimizde bazı klasörler takılıp problem yaratıyordu yani silinmiyordu silmek için ise ssh den bağlanıp el ile silmek çözüm gerektiriyordu neyseki bu yazımızda bütün problemler giderildi. Bu sayfada detaylı anlatımı gerçekleştirmicem bir önçeki bağlantıyı verip yani yazı linkini verip orayı okuyup sadece yapmanız gerekenleri buradan devam etmelisiniz.

Hadi başlıyalım önçelikle vsftpd olması gerekenler sadece aşağıdaki paylaştığım kodlar gibi olması gerekiyor. Kodları paylaştıktan sonra ise bazı konulara değincem yani demek istediğim okumaya devam edin.

Vsftpd conf dosyanın sadece aşağıdaki gibi olmalı ne az ne cok ama bir cok bilginiz var ise ozaman kodlarda istediğiniz gibi değişiklik yapabilirsiniz tabi ama tavsiyem bilginiz yok ise devam edelim.

vsftpd.conf

Evet yazının başında belirtiğimiz gibi okumaya devam edelim. Şimdi ise bir kaç konuya değinelim “chown_username=ftpkullaniciadi1” kısımda bulunan ftp yani hesap açtığınız ftp hesabını giriniz bu şu işe yarıcak burdaki hesaplar dışında farklı kullanıcı hesap ile giriş yapıldığında herhangi ftp hesabına girilemicek.

İkinci kısım ise yapmanız gereken ssl oluşturmanız gerekmekte bunuda nasıl ssl oluşturacağınızı anlatmıştık bir önçeki vsftpd yazımızda sayfanın altında yani yazımızın altında tekrar linkimizi vericez ve oradan bakarak nasıl ssl oluşturulduğunu görebilirsiniz okuyabilirsiniz.

Üçüncü kısımda ise anlatmak istediğim “vsftpd_log_file=/var/log/vsftpd217.log” adında bir log dosyası yolu var bunuda istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Şimdilik /var/log yolunda bulunmaktadır.

Dördüncü ve son olarak söylemek istediğim “pasv_address=ipadresinizburadayazılacak” adında bir kod var sonlarda bunuda yine belli olduğu gibi ip adresinizi girmeniz gerekmektedir buarada ic ip adresiniz değil dış ip adresinizi girmeniz gerekmektedir. Bu ise şu için işe yarıyor eğer iki yada birden cok ip adresinize sahipseniz bağlandığınızda tek hesaba bağlanacaktır ayrıca tek hesaba bağlanacak derken bir ftp hesabından bahsetmiyorum istediğiniz kadar birden çok hesap açabilirsiniz.

Diğer vsftpd yazımız için tıklayarak yeni sekmede görebilir inceleyebilirsiniz; >>> Vsftpd Raspberry Pi Kurulumu Ve Ftp Server Oluşturmak

Bu yazımızda burada bitiyor.