İsmim Engin trabzonluyum genelde vaktimi bilgisayar başında harcıyorum bazen programlama ile uğraşırken bazen’de web tasarım kodlamasıyla uğraşıyorum. Ama vaktimi çoğunlukla steam de geçiriyorum online oyunlar gerçekten de hem vaktinin nasıl geçtiğini anlamıyorsun hemde vaktimi çok alıyor ama ne yapsam oyunlardan vazgeçemiyorum helede knight steam’a düşünce gel de oynama diyorsun bu arada knight online steam’da ücretsiz ama serverler farklı en azından yinede oyuncu kitlesi fazla ve hemde orjinal’indeki gibi ücretli telefon onayı yok. Neyse bide internet’den donanım sorunları ve çözümlerine bakıyorum kişisel olarak yapmasamda bilgi güçtür diyorum en azından bilgi sahibi oluyorum. Sonra virtualbox kurduğum ubuntu ve centos ile kendimi geliştirmeye çalışıyorum kaynaklara ise yabancı sitelerden alıyorum sebebi ise ülkemizde malesef linux ile ilgili türkçe kaynak yok birileri çıkarsa bile bir süre sonra kapatıyorlar siteyi kendileri yani kalıcı değil bu yüzden biraz önce dediğim gibi arama motorları çok işe yarıyor. Size tavsiyem ben ne kadar oyun hastası olsam da oyunlarda yada saçma sapan youtub’ede videolar izleyeceğinize herhangi bir kodlama yada bir projeye adım atın yine youtub’ede cok güzel herhangi örneğin web kodlaması ile ilgili php yada html css cok bilgi var bunlara bakın kendiniz bi yandan yazın bunlarla uğraşın. Destek alacağınız türkçe forumlarda var.

Ben spor yapmaktan çok koşmayı severim ilk okul 5 de kupa maçlarında hızlı koşuyorum diye isim vermicem sınıfımızın takım lideri beni defansa almıştı ama neydi be bir kişi bile geçirmezdim neyse : ) daha sonra bir ilin isim vermicem alt yapısında oynadım 6 ay ama 89 ları artık almıyoruz diye bizi komple alt yapıdan çıkardılar sebebini bilmiyorum sadece 90 lılar ile devam edicez dediler tek bildiğimiz bu. Bunuda geçtik 2 seneye yakın fotoğrafcılıkta çalıştım photoshop ile çalışıyordum neyse yeri önemli değil. Daha sonra bir kaç işe daha girip çıktım odur budur çalışamıyorum bazı sebeplerden dolayı buraya değinmicem. Yazımın başında anlattıklarım gibi bilgisayarda kendimi geliştirmeye devam ettim. Bazen başkalarına yardım ettim bazılarına ise forumlarda.

Çok mail adresi değiştirdim sebebi ise durumumuzdan dolayı kapanan telefon numaram yenisini aldığım zaman mail adresimin telefon numarasını değiştirememem idi değiştiremiyordum yani bu yüzden mecbur yeni mail adresi açmak zorunda kalıyordum. Örneğin halen hotmail’in telefon numarasını değiştiremiyorsun bu halen geçerlidir.

Şimdilerde ise yine bilgisayar başında vaktimi harcarken ilerlemiş kodlar ile uğraşmaya devam ediyorum. Aklımda büyük bir projeler var ama tek kişilik bir ekiple olacak bir mesele değil 1 seneye yakın bilenler bilir grafikleri çok iyi bir “yulgang 2” çıkarmışlardı bende böyle bir şeyin beşinde olmak var aklımda ama dediğim gibi iyi bir oyun grafiklere özen gösteren bir firma olmak isterdim. Yada neden olmasın bir hosting firması ucuz ve güvenilir şuanda yıllık 70 Lira’yada var 300 Lira’yada var sebebini söyleyemicem ama 300 liraya bir vds alsanız ve içeriğiyle siz uğraşsanız bence daha iyi ama linux bilenler için söylüyorum neyse bende bir hosting …

Başka başka ne söyleyeyim bilmem ki kendimi tanıtım derken başka konulara değindik. Neyse bu yazıyı okuyanlar lütfen iletişim kısımdan özele girecek konular sormasınlar cevap vermiyecem.